Logo

Podatki: Polska równa do Europy Zachodniej

Z najnowszego raportu KPMG, który obejmuje 114 krajów świata, wynika, że największe podatki płacą obywatele Europy Zachodniej. Komentatorzy zwracają uwagę na fakt, że państwa zmagające się z kryzysem finansowym coraz głębiej sięgają do kieszenie podatników.

Podatki - Polska równa do Europy Zachodniej Podatki - Polska równa do Europy Zachodniej

Zestawienie "Individual Income Tax and Social Security Rate Survey 2012” pokazuje, że średnia stawka najwyższego progu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) na świecie podskoczyła o 0,3% w stosunku do poprzedniego roku. To trzeci tego typu przypadek na przestrzeni ostatnich 10 lat.

Podatki - Polska równa do Europy Zachodniej

Okazuje się, że w Polsce obowiązuje jedna z najwyższych stawek efektywnej stopy podatku dochodowego w regionie Środkowo-Wschodniej Europy - poinformował portal Forsal.pl. Komentatorzy podkreślają, że pod tym względem nasz kraj równa raczej do Europy Zachodniej, gdzie występują najwyższe stawki podatkowe na świecie

Państwa tworzą nowe stawki podatku dochodowego dla osób o bardzo wysokich dochodach albo wprowadzają tymczasowy podatek w celu zmniejszenia deficytu budżetowego - skomentował Brad Maxwell, szef globalnego zespołu doradztwa podatkowego w KPMG w Szwajcarii.
Przeczytaj także: Wyższy podatek dobija rynek książek »Jako przykład takiego stanu rzeczy wskazuje się ostatnie reformy podatku we Francji czy w Hiszpanii. Przypomnijmy, że nad Sekwaną zdecydowano się wprowadzić dwie nowe stawki dla najbogatszych, najwyższa została podniesiona do 75%.



Rekordowa stawka podatku dochodowego obowiązuje na wyspie Aruba (na Morzu Karaibskim), gdzie część obywateli musi oddawać państwu aż 58,6% swoich dochodów. Poza tym większość krajów, w których stopa podatkowa przekracza 50%, mieści się na Starym Kontynencie. Mowa tu m.in. o Szwecji (56,6%), Danii (55,4%) i Holandii (52%). Poza Europą haracze w wysokości ½ pensji i innych źródeł dochodu państwo inkasuje w Japonii i Senegali.
Przeczytaj także: Amerykanie zrzekają się obywatelstwa przez podatki »W Polsce obywatelom zabiera się 32%. Mowa tu o podatku odchodowym od osób, które przekraczają najwyższy próg podatkowy, czyli zarabiając ponad 85,528 zł rocznie. Ponadto Polaków obejmuje obowiązek płacenia ubezpieczenia zdrowotnego oraz społecznego - w sumie stanowią one 9% naszego dochodu netto.



Realia podatkowe w danym kraju najlepiej oddaj efektywna stopa podatkowa, czyli stosunek kwoty należnego podatku do wartości podstawy opodatkowania. I tak, dla dochodu 100 tys. dolarów brutto rocznie, efektywna stopa podatku dochodowego powiększonego o obowiązkowe koszty ubezpieczeń społecznych ponoszonych przez pracownika wynosi w Polsce 35,3%, co plasuje ją na 70 pozycji wśród 114 zbadanych krajów (uszeregowanych od najniższych obciążeń podatkowych) - widniej w komentarzu KPMG.
Przeczytaj także: Opłata z tytułu posiadania psa »Przykładowo, u naszych najbliższych sąsiadów - na Słowacji i w Czechach stawka ta wynosi ok. 25% - mówi Andrzej Marczak, Partner i Szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.



Z zestawienia KPMG wynika, że najwyższe stawki podatków osobistych spośród wszystkich analizowanych regionów świata wciąż występują w Europie Zachodniej (46%). Najniższe stawki najwyższego progu podatku dochodowego odnotowano na Bliskim Wschodzi, gdzie w niektórych państwa w ogóle nie płaci się podatku dochodowego.


2012-11-14 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
Podatki: Polska równa do Europy Zachodniej

Podobne artykuły i galerie