Logo

Samodoskonalenie - jak poprawić swoje zdolności komunikacyjne?

W czasach, gdy wirtualny świat zastępuje coraz więcej obszarów naszego życia, komunikacja z innymi ludźmi staje się ograniczona. Coraz więcej rozmów przeprowadzamy tylko i wyłącznie za pomocą tekstu, co wcale nie jest bez wad. Proces komunikacji to nie tylko słowa jakie wypowiadamy, ale również sposób w jaki to robimy, mimika czy ton głosu. Dlatego ograniczanie kanałów komunikacji do Internetu i smsów bardziej szkodzi nam niż pomaga. Warto więc popracować nad tym, by nie być stratnym,.

Komunikacja werbalna i niewerbalna Komunikacja werbalna i niewerbalna

Przede wszystkim należy zacząć od obserwacji samego siebie. Świadomość własnych umiejętności werbalnych i niewerbalnych pozwoli nam dowiedzieć się o tym, co powinniśmy poprawić. Jak to zrobić? Zwracaj uwagę na to jak rozmawiasz z innymi ludźmi, jakich używasz słów i jak wygląda wtedy Twoja mowa ciała. Tylko w ten sposób poznasz swoje mocne i słabe strony.

Komunikacja werbalna i niewerbalna Komunikacja werbalna i niewerbalna

Gdy dokładnie przyjrzeliśmy się sobie, pora na obserwację i naukę od innych ludzi. Wokół nas bez żadnego problemu znajdziemy osoby, do których lgną całe tłumy. Warto więc dowiedzieć się, jak oni to robią. Wystarczy obserwować jak przebiega ich sposób komunikowania się z innymi. Czy klepią po ramieniu swoich rozmówców, jakiego używają słownictwa, czy są uśmiechnięci – te i inne elementy wpływają na to, jak dobrze dogadujemy się z innymi.
Przeczytaj także: Uścisk dłoni - mała rzecz o ogromnym znaczeniu »By poprawić swoje umiejętności, nie wystarczy tylko obserwowanie innych i wyciąganie wniosków. Otóż nasze spostrzeżenia musimy zacząć wprowadzać w życie. Naśladujmy różnych ludzi i próbujmy odmiennych stylów mówienia. Dzięki temu znajdziemy najlepszy i najbardziej komfortowy dla nas sposób, który będziemy mogli szlifować i doprowadzać do perfekcji.

Skoro już mamy za sobą teorię, pora zabrać się za ćwiczenia. Tylko praktyka czyni mistrza. Bez ćwiczeń nigdy nie poprawimy swoich słabości i zostaniemy tylko z wiedzą teoretyczną. Zastanówmy się nad tym, z czym mamy największe problemy i następnie zacznijmy z nimi walczyć. Jeśli w komunikowaniu się przeszkadza nam niewyraźna mowa – zacznijmy nad tym intensywnie pracować. Czytajmy na głos wiersze i różne łamańce językowe. Świetnym ćwiczeniem jest recytowanie tekstów z umieszczonym między zębami korkiem od wina. To wymaga wzmożonej pracy naszego aparatu gębowego, co sprawi, że dość szybko zaczniemy mówić zdecydowanie wyraźniej. Jeśli natomiast naszym problemem są wystąpienia publiczne, możemy nad tym pracować w towarzystwie naszych znajomych. Nie musimy oczywiście wygłaszać elaboratów naukowych. Wystarczy np. zacząć opowiadać dowcipy.
Przeczytaj także: Mowa ciała - bądź otwarty i pewny siebie »Ze zdolnościami komunikacyjnymi silnie związana jest nasza pewność siebie. Jeśli mamy z tym problem, porozumiewanie się z innymi ludźmi również będzie kulało. Człowiek, który jest pełen kompleksów, będzie bał się zabrać głos i wyrazić swoją opinię. Dlatego dobrzy mówcy muszą pracować nad swoją pewnością siebie, by byli wiarygodni dla innych.

Komunikacja werbalna i niewerbalna Komunikacja werbalna i niewerbalna
Komunikacja werbalna i niewerbalna Komunikacja werbalna i niewerbalna Komunikacja werbalna i niewerbalna

2012-08-11 - D. Kwiecień

0

Komentarze do:
Samodoskonalenie - jak poprawić swoje zdolności komunikacyjne?

Podobne artykuły i galerie