Logo

Polscy fachowcy w oczekiwaniu na otwarcie niemieckiego rynku pracy

"Dziennik Gazeta Prawna" przewiduje, iż za chlebem do Niemiec wyjedzie pół miliona polskich specjalistów. Za Odrą największe zapotrzebowanie jest na spawaczy, lakierników, budowlańców i mechaników. Żeby ich zatrzymać, nasze przedsiębiorstwa będą musiały podnieść płace, co z kolei napędzi inflację.

praca kobiety praca kobiety

1 maja otworzy się niemiecki rynek pracy. Z wyliczeń Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz sondy "Dziennika Gazety Prawnej" przeprowadzonej w urzędach, agencjach pracy, firmach i organizacjach pracodawców wynika, że fala emigracji z Polski, która ruszy na Zachód, przekroczy pół miliona osób.

praca kobiety praca kobiety

Największe zainteresowanie wyjazdem przejawiają mieszkańcy terenów przygranicznych, skąd może wybyć nawet 100 tysięcy osób. Do Związku Rzemiosła Polskiego napływają wnioski o potwierdzenie świadectw czeladniczych i mistrzowskich. Taki dokument oznacza wyższy zarobek - pracownik bez dyplomu może zarobić 1200 euro miesięcznie; z papierami czeladniczymi 1600, a z mistrzowskimi - ponad 2 tys. euro – pisze "Dziennik"

Ogromne zainteresowanie Niemców polskimi pracownikami najlepiej obrazuje sytuacja w agencjach pracy. Sam tylko Związek Agencji Pracy Tymczasowej dysponuje już 20 tys. ofert. Niestety, o ile 7 lat temu na emigrację zarobkową zdecydowały się przede wszystkim osoby bezrobotne, to teraz Polska tracić będzie fachowców, co przełoży się na pogorszenie sytuacji małego i średniego biznesu. Natomiast ewentualne podwyżki wynagrodzeń w polskich przedsiębiorstwach nakręcą inflację, która wynosi już ponad 3,6%.

praca kobiety praca kobiety

2011-04-01 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
Polscy fachowcy w oczekiwaniu na otwarcie niemieckiego rynku pracy

Podobne artykuły i galerie