Logo

Polacy w pracy pod wpływem narkotyków

Narkotyki to nie tylko powszechny problem celebrytów, jakby się mogło wydawać śledzącym ostatnie doniesienia w tym temacie. Okazuje się, że sięgaj po nie ludzie z różnych środowisk - od studentów i licealistów poprzez zatrudnionych w korporacjach na kierowcach czy pracownikach nocnych zmian kończąc.
[poll id=327]
Z badań serwisu Wp.pl wynika, że 12% pracowników wykonuje swoje obowiązki służbowe pod wpływem tego typu używek. Ponadto 8% oznajmiło, iż nie byłoby w stanie bez nich funkcjonować; 4% zażywa je sporadycznie. Narkotyki mają być sposobem na odreagowanie stresu.

Polacy w pracy pod wpływem narkotyków Polacy w pracy pod wpływem narkotyków

Robert Tomaszewski - specjalista terapii uzależnień, psychoterapeuta zatrudniony w Ośrodku Terapii Uzależnień w Smażynie oraz Poradni Profilaktyki Uzależnień w Gdyni - potwierdził, że z uzależnieniem walczą przedstawiciele różnych profesji. Cześć z nich kierowana jest na leczenie przez pracodawców, jednak najczęściej są oni po prostu wyrzucani z pracy.

Polacy w pracy pod wpływem narkotyków

Warto przy tym podkreślić, że szef nie może zmusić zatrudnionego do poddania się badaniom na obecność narkotyków. Ma natomiast możliwość odsunięcia podejrzanego od obowiązków służbowych, powołując się na kodeks pracy, który wskazuje, iż pracownik musi wykonywać pracę będąc w odpowiednim stanie psychofizycznym.
W takim wypadku praca pod wpływem używki traktowana jest jako ciężkie przewinienie, które może zaowocować zwolnieniem na podstawie art. 52 kodeksu pracy.

Art. 52. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych (...)
Zdaniem Tomaszewskiego pracownicy sięgają po zakazane substancje przede wszystkim z powodu stresu oraz innych nieprzyjemnych emocji, których źródłem jest praca. Według specjalisty narkotyki są szybkim i kuszącym sposobem na zapewnienie sobie ulgi, który dodatkowo może zwiększać efektywność. Ostatecznie jednak wspomaganie się używkami kończy się uzależnieniem, a osoba popadająca w nałóg nie radzi sobie nie tylko w pracy, ale i w społeczeństwie.

Badanie, o którym wspomnieliśmy na samym początku, zostało przeprowadzone wśród 25233 internautów. 83% ankietowanych przyznało, że w ogóle nie sięga po narkotyki, a 5% - oddziela "zabawę" od obowiązków służbowych.


2012-11-05 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
Polacy w pracy pod wpływem narkotyków

Podobne artykuły i galerie