Logo

Gaz dla firm - 6 czynników, na które musisz zwrócić uwagę

Zmiana sprzedawcy gazu ziemnego może przynieść Twojej firmie spore oszczędności. Od października 2017 Urząd Regulacji Energetycznej nie reguluje już cen gazu ziemnego dla firm, w związku ze zniesieniem obowiązku zatwierdzania taryf. To doprowadziło do wzrostu konkurencyjności na rynku, oraz większej atrakcyjności i elastyczności ofert dla firm. Sprawdźmy zatem na co warto zwrócić uwagę, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę na gaz ziemny.

Gaz ziemny w 2019

Ceny gazu ziemnego, jak każdego innego surowca, podlegają zmianom ze względu na ogólną sytuację geopolityczną. 2019 rok to póki co czas spadków cen gazu ziemnego na giełdzie – z 130 zł za 1 MWh (wrzesień 2018) do 80 zł (luty 2019). Specjaliści wskazują na kilka czynników: łagodną, ciepłą wręcz zimę; osłabienie rynku chińskiego i wzrost rynku amerykańskiego i przede wszystkim coraz większe zapasy gazu ziemnego w Europie. Jednakże jako klienci, nie musimy tego wiedzieć – nie musimy nieustannie śledzić zmian cen gazu, ponieważ obecnie sprzedawcy zrobią to za nas – na przykład oferując nam pomoc doświadczonego doradcy. Ale sprzedawca gazu ziemnego może także zabezpieczyć na lata jego stałą cenę i sprawić, że kolejne zmiany na rynku po prostu nie będą nas dotyczyć. – Wybierając sprzedawcę gazu ziemnego, nie kierujmy się jedynie ceną, ale również elastycznością proponowanej przez niego oferty i możliwością dopasowania jej do potrzeb firmy. Jeśli cenimy sobie stabilizację i pewność ceny, wybierzmy takiego sprzedawcę, który zagwarantuje nam stałą cenę, przez cały okres trwania umowy, bez względu na czynniki zewnętrzne i uwarunkowania rynkowe– przekonuje specjalista Ewe.pl.

Gaz dla firmy


Zmiana sprzedawcy gazu – dlaczego to dobry pomysł?

Kiedy pomyśleć, czym należy kierować się podczas wyboru sprzedawcy gazu ziemnego, pierwszym co przychodzi do głowy jest cena gazu ziemnego. Sprzedawca gazu ziemnego powinien jednak zaoferować swoim  klientom coś więcej. – Klienci firmowi są coraz bardziej świadomi i coraz chętniej zmieniają dotychczasowego sprzedawcę gazu. Zaobserwować można ogromny wzrostu świadomości klientów w temacie cen energii, możliwości zmiany sprzedawcy gazu ziemnego i oszczędności, jakie może to przynieść jego firmie– wyjaśnia specjalista EWE.pl. Tę tendencję ukazują dane Urzędu Regulacji Energetyki.

Jak więc powinna wyglądać wzorcowa oferta sprzedaży gazu ziemnego? Jak znaleźć sprzedawcę gazu ziemnego w Polsce, który zapewni nie tylko atrakcyjny cenowo gaz dla firm, ale także odpowiednie udogodnienia dla przedsiębiorstw?Sprzedawca gazu ziemnego w Polsce – jak go wybrać?

Liberalizacja rynku gazu ziemnego i uwolnienie cen sprawiły, że sprzedawcy gazu ziemnego muszą się jeszcze bardziej starać, aby pozyskać nowych klientów – tym bardziej, że jak pokazaliśmy, Ci są chętni zmienić swojego dotychczasowego sprzedawcę gazu, jeśli tylko otrzymają lepszą ofertę. Na co według nas warto zwrócić uwagę, decydując się na zmianę sprzedawcy gazu ziemnego w Polsce?  • Wiarygodność sprzedawcy gazu. Na stronie URE można sprawdzić, czy interesujący nas sprzedawca gazu ziemnego posiada odpowiednią koncesję. Przed spotkaniem z przedstawicielem firmy warto także zapoznać się szczegółowo zarówno z opiniami klientów, a także zweryfikować jego stabilność kapitałową i to od ilu lat funkcjonuje na rynku. Cena gazu. Tak, cena gazu to nie jedyny czynnik warty uwagi, ale jeden z ważniejszych. – Cena gazu ziemnego będzie zależeć od oferty, na która się ostatecznie zdecydujesz i która najlepiej będzie odpowiadała na zapotrzebowanie Twojej firmy na gaz ziemny.

  • Gwarancja stałej ceny gazu. To rozwiązanie dla tych, którzy lubią stabilizację i brak ryzyka. Taka umowa może nam zagwarantować stała cenę gazu dla firmy nawet przez kilka lat. Jeśli więc w momencie zakupu gazu jego cena była wyjątkowo niska, będzie ona nas obowiązywać przez cały okres trwania umowy – nawet, jeśli cena gazu na rynku wzrośnie.

  • Optymalny model zakupowy dla Twojej firmy. Nie każdy będzie szukał stałej ceny gazu – niektóre przedsiębiorstwa wolą kupować gaz transzami (na przykład miesięcznymi) albo w wybranych przez siebie momentach, kiedy cena na giełdzie jest najkorzystniejsza. Jeśli zapotrzebowanie Twojego przedsiębiorstwa na gaz jest bardzo duże i liczy się nawet minimalna różnica cenowa, to zakup gazu na giełdzie może okazać się najlepszą opcją.

  • Pomoc profesjonalnego doradcy. Sprzedawcy gazu ziemnego w Polsce doskonale zdają sobie sprawę, że o klienta warto dbać. Dlatego oferują pomoc profesjonalnych doradców, którzy nie tylko pomogą wybrać najlepszą ofertę, ale także będą na bieżąco monitorować giełdę i wspomagać nas w podejmowaniu decyzji o zakupie gazu w optymalnym momencie.

  • Indywidualne podejście do klienta. Każda firma jest trochę inna i ma swoje własne potrzeby. Dlatego warto wybrać sprzedawcę gazu, który to rozumie i który nie będzie próbował proponować nam gotowych, nieprzystających do naszych wymogów rozwiązań, lecz zaoferuje indywidualne podejście.

Oczywiście oprócz tego warto zapoznać się z kwestiami formalnymi, jak zapisy umowne, które powinny być przejrzyste i zrozumiałe od samego początku współpracy.


2019-03-20 - P. Potocki

0

Komentarze do:
Gaz dla firm - 6 czynników, na które musisz zwrócić uwagę

Podobne artykuły i galerie