Logo

Europejski Bank Centralny usiłuje pomóc Włochom i Hiszpanii

Europejski Bank Centralny wsparł Włochy i Hiszpanię, skupując w ciągu poprzedniego tygodnia papiery dłużne o wartości 22 mld euro. To dowód na poważne kłopoty strefy euro – oznajmiła agencja AFP. Skupowanie długów na rynku wtórnym przez EBC to największe przedsięwzięcie finansowego tego typu, na jakie bank europejski zdecydował się od początku programu pomocy w eurolandzie w maju 2010 roku, uruchomionego w związku z greckim kryzysem.

euro, strefa euro, pieniądze, kryzys euro, strefa euro, pieniądze, kryzys

EBC nie ujawniła szczegółów transakcji, jednak specjaliści utrzymują, że skup obligacji to ratowanie w pierwszej kolejności papierów dłużnych Włoch, a także, ale w mniejszym stopniu, Hiszpanii. - Rynki są bardzo nerwowe - skomentował wczoraj europejski komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn. Fiński polityk dodał jednak, że nie przewiduje "kryzysu na miarę Lehmana."

euro, strefa euro, pieniądze, kryzys

W swym miesięcznym raporcie opublikowanym dwa dni temu Międzynarodowy Instytut Finansów (IIF) przedstawia pesymistyczną prognozę na resztę roku 2011. Zdaniem IIF, które jest "głównym światowym lobby banków", słaby wzrost gospodarczy mogą zastopować niewłaściwe decyzje polityczne.


2011-08-16 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
Europejski Bank Centralny usiłuje pomóc Włochom i Hiszpanii

Podobne artykuły i galerie