Logo

Chcesz rozwodu? Przygotuj się na spore wydatki

Rozwody są uznawane w dzisiejszych czasach niemal za normę. Bardziej zaskakujące jest spotkanie małżeństwa z długoletnim stażem niż kolejnej pary, która po kilku latach zdecydowała się rozstać. Zanim jednak zdecydujemy się formalnie rozwiązać łączącą nas relację, warto zastanowić się, czy na pewno nam się to kalkuluje. Trzeba bowiem pamiętać, że rozwód to nie tylko odzyskana wolność, ale też spory wydatek. Trudno jest wyliczyć, jak duże mogą być straty finansowe wynikające z rozstania, ponieważ zależy to od wielu czynników, m.in. od ilości rozpraw czy od stopnia złożoności całej sprawy. Wyliczanie kosztów rozwodu należy zacząć od opłat obowiązkowych, bez których nie ma w ogóle opcji przeprowadzenia sprawy. Żeby w ogóle wnieść do sądu pozew rozwodowy, trzeba zapłacić 600zł. Jeśli sąd ogłosi rozwód bez orzeczenia o winie którejkolwiek ze stron, 300zł jest zwracane. Istnieje też możliwość ubiegania się o zwrot ćwierci kosztów, czyli 150zł od byłego małżonka. Niemniej jednak, jeśli sędzia uzna czyjąś winę i do tego przyzna drugiej stronie alimenty, to wtedy dodatkowo od małżonka mającego płacić alimenty pobiera się tzw. opłatę stosunkową, której wysokość jest uzależniona od stawki alimentów. Jeżeli jedna ze stron przegrywa, to jest zobowiązana także do zapłacenia za tzw. zastępstwo procesowe. Kosztuje ono min. 360zł, ale do tego należy doliczyć 17zł opłaty skarbowej.

Ile kosztuje rozwód Ile kosztuje rozwód

W razie wyrażenia chęci ratowania małżeństwa, trzeba liczyć się z wydatkiem na terapię dla par. Koszt jednej godziny to zwykle min. 150zł. Można też wybrać się na mediacje w poradni rodzinnej. Ich ceny są różnorodne, ale zaczynają się od 50zł od osoby, a kończą nawet na 200zł. Złożenie wniosku o ustalenie terminów widywań z dziećmi kosztuje 40zł. Zażalenie od decyzji sądu to kolejne 30zł. Chcąc odwołać się od wyroku w sprawie alimentów, np. zmieniając ich wielkość, trzeba zapłacić 100zł. Przy poważniejszych perturbacjach związanych z ustaleniem władzy rodzicielskiej czy kontaktów z dziećmi należy uzyskać stosowną opinię z Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego. Wiąże się to z poniesieniem kosztów rzędu nawet 500zł. Drogie może okazać się również dzielenie majątku. Wydanie opinii biegłego dotyczącej wartości dobytku może kosztować ok. 2 tysiące złotych. Chcąc dokonać podziału majątku, należy wnieść opłatę w wysokości 300zł. Jeżeli jednak nie udaje się dojść do porozumienia w kwestii rozdzielenia własności i dochodzi do tzw. rozwodu spornego, to stawka ta jest ponad trzykrotnie wyższa – jest to okrągły 1000zł. A co jeśli nie zgadzamy się z decyzją sądu dotyczącą rozwodu? Wtedy możemy złożyć apelację, lecz kosztuje ona 600zł.

Ile kosztuje rozwód Ile kosztuje rozwód

Może czasem męczy nas druga połówka, może czasem tęsknimy za wolnością, jednak zanim zdecydujemy się na złożenie papierów rozwodowych, warto obliczyć, czy na pewno nas na to stać. Może lepiej wydać kilkaset złotych na samą terapię dla par, niż zostawić w sądzie kilka tysięcy...?

Ile kosztuje rozwód Ile kosztuje rozwód

2014-05-06 - S. Sikorska

0

Komentarze do:
Chcesz rozwodu? Przygotuj się na spore wydatki

Podobne artykuły i galerie