Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   5 lat w Unii Europejskiej ? jakie zmiany w prawie?

Prawo

rss

5 lat w Unii Europejskiej ? jakie zmiany w prawie?

2009.04.30//  IAD andergrant
Najważniejsze zmiany w prawie, według Banzaj.pl dotyczą przede wszystkim ochrony środowiska (UE w tym temacie najwięcej kombinuje) oraz podatków.
 
W wyniku walki o środowisko naturalne musieliśmy dostosować nasze przepisy do uciążliwych dyrektyw. Uciążliwych, bo zmusiły przedsiębiorców do reorganizacji kanałów dystrybucji.
 
Po pierwsze - WEEE i RoHS, dzięki którym nie można wyrzucić zużytego sprzętu elektrycznego, elektronicznego i AGD na śmietnik. Kupując nowy telewizor możemy oddać stary sprzedawcy - ma on obowiązek go od nas odebrać i przekazać firmie zajmującej się odzyskiem i recyklingiem.
 
Hurtownicy i dystrybutorzy sprzętu odpowiadają za odzyskanie i recykling nawet do 40 procent wprowadzonych do obiegu urządzeń i opakowań. Przez co powstały firmy, które z jednej strony zarabiają na odbieraniu sprzętu od sprzedawców, którzy nie wiedza co z nim zrobić. Z drugiej strony za recykling sprzętu dostają pieniądze od hurtowników i importerów, którzy we własnym zakresie nie mogą tego zrobić.
 
Do tego dochodzi zbiórka, odzysk i recykling opakowań, w tym woreczków foliowych. W idealnym świecie segregowalibyśmy śmieci do kolorowych kontenerów wystawianych przy szkołach i na blokowiskach. Zamiast tego w coraz większej liczbie sklepów trzeba za woreczki foliowe płacić, a ceny produktów minimalnie wzrosły.
 
Mamy tez dyrektywę REACH – czyli każdy importujący lub wytwarzający substancje chemiczne w ilości co najmniej 1 tony rocznie, od producentów nawozów po importera długopisów z Chin (bo przecież jest w nich tusz do pisania), ma obowiązek zarejestrować substancje lub otrzyma zakaz jej sprzedaży.
 
Należało dostosować również prawo podatkowe do przepisów UE. Między innymi chodzi o podatki pośrednie – VAT i akcyzę. Obowiązek opłaty akcyzy za energię przeniesiono z producenta na dystrybutora. Pierwszy nie obniżył ceny, drugi podniósł…
 
Z plusów - Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że za samochody z kratką przysługuje pełne odliczenie VAT. Z jednej strony – taniej przedsiębiorcy zakupić auto, z drugiej – zmiana ta ma szansę poprawić sytuację przemysłu motoryzacyjnego w Polsce.
 
Pozytywne są również zwolnienia w CIT w zakresie wypłat dywidend i innych zysków z udziału w osobach prawnych. W przyszłości ma nastąpić pełne zwolnienie w odniesieniu do odsetek i należności licencyjnych.
 
Przystąpienie Polski do Wspólnoty, to nie tylko dopłaty dla rolników i otwarte granice, ale też prawo wspólnotowe. Prawo UE wyznacza granice, w jakich należy konstruować prawo krajowe. Najwyższym organem UE odpowiadającym za przepisy Wspólnoty jest Parlament Europejski. Korzysta on z budżetu rocznego sięgającego 1,3 mld euro. W najbliższej kadencji 50 miejsc poselskich zajmą Polacy. 7 czerwca masz okazję wybrać którzy.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: www.europarl.europa.eu


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
5 lat w Unii Europejskiej ? jakie zmiany w prawie?

Facebook

Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Euro    Finanse    Firma    Internet    PO    PiS    Podatki    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Rząd    SLD    UE    USA    Wybory   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale High-Tech



Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Prawo   »   5 lat w Unii Europejskiej ? jakie zmiany w prawie?