Logo

Większość soków w Polsce nie zawiera cukrów

Jak poinformowała Barbara Groele - dyrektor Krajowej Unii Producentów Soków, większość producentów soków w Polsce nie dodaje cukru, dzięki czemu nie będzie problemów z wdrożeniem nowej unijnej dyrektywy, która zakazuje ich dosładzania. Obecne przepisy dopuszczają dodawanie 15 gram cukru na litr soku, jednak nie można używać żadnych słodzików ani substytutów cukru np. Stewii.

Większość soków w Polsce nie zawiera cukrów Większość soków w Polsce nie zawiera cukrów

- Unijna dyrektywa dotycząca soków została przyjęta przez Parlament Europejski w grudniu ubiegłego roku, ale nowe przepisy weszły w życie pod koniec kwietnia br., ale zaczną obowiązywać dopiero po 18 miesiącach. Najważniejsza zmiana to wprowadzanie całkowitego zakazu dodatku cukru do soków - powiedziała Groele.

Większość soków w Polsce nie zawiera cukrów

Przepisy te w Polsce nie będą miały większego znaczenia, bowiem już od kilku lat krajowi producenci opracowali zgodnie z zaleceniami dietetyków takie receptury, które pozwalają na niedosładzanie soków. Jedną z metod jest wybieranie słodszych odmian owoców. Nie musimy spodziewać się zatem zmian w recepturze, ani też tego, że cena naszego ulubionego soku podskoczy w górę.

Profesor Witold Płocharski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach zaznacza, że sok powinien zawierać 98-100 proc. czystego soku, który uzyskiwany jest ze świeżych czy mrożonych owoców lub soku zagęszczonego. Polskie soki są na tle Unii Europejskiej wypadają bardzo dobrze. Średnio na jednego mieszkańca naszego kraju rocznie pijemy 18 litrów soków.


2012-06-02 - P. Rączka

0

Komentarze do:
Większość soków w Polsce nie zawiera cukrów

Podobne artykuły i galerie