Logo

Urlop tacierzyński a urlop ojcowski

Zarówno urlop tacierzyński, jak też ojcowski, przysługują pracującemu ojcu w celu opieki nad dzieckiem. Mają do nich prawo panowie, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu. Chociaż często są mylone, istnieje między nimi duża różnica. Kiedy mężczyzna może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego, a kiedy z ojcowskiego?


Urlop tacierzyński
Jeżeli matka rezygnuje z części urlopu macierzyńskiego, pozostałą jego część może wykorzystać ojciec dziecka w formie urlopu tacierzyńskiego. Jego długość nie jest uregulowana, gdyż zależy od tego, jaką jego część wykorzysta kobieta. Jeżeli zrzeknie się go po upływie 14 tygodni od porodu, wówczas ojciec może natychmiast przejąć opiekę nad dzieckiem. W przypadku urodzenia się lub przyjęcia jednego dziecka i rezygnacji matki po wykorzystaniu 14 tygodni, ojcu przysługuje 6 tygodni urlopu tacierzyńskiego, 17 tygodni, gdy jest to dwoje, 19 w przypadku trojga, 21 dla czworga i 23 dla pięciorga i więcej dzieci. Rodzice nie mogą równocześnie przebywać na urlopie i ojciec musi przejąć opiekę zaraz po rezygnacji matki. Kobieta ma 7 dni na zgłoszenie rezygnacji z urlopu macierzyńskiego, natomiast ojciec musi złożyć wniosek o urlop tacierzyński na 14 dni przed jego rozpoczęciem. Jeżeli matka 8 tygodni po porodzie wymaga opieki szpitalnej i nie może sprawować opieki nad dzieckiem, wtedy jej urlop macierzyński zostaje przerwany, a w jej miejsce korzysta z niego ojciec. W przypadku śmierci kobiety prawo do niewykorzystanego przez nią urlopu macierzyńskiego przechodzi na ojca.

Urlop ojcowski
Urlop ojcowski, w przeciwieństwie do tacierzyńskiego może być podzielony na dwie części. Jego maksymalny wymiar to 14 dni. Nie trzeba go spożytkować od razu po urodzeniu dziecka. Ojciec ma na to czas do ukończenia przez dziecko roku życia. W przeciwieństwie do tacierzyńskiego, można go wykorzystać nawet w czasie urlopu macierzyńskiego matki. Prawo do niego mają zarówno ojcowie biologiczni, jak i adopcyjni. W przypadku adopcji okres, w którym ojciec może wykorzystać urlop, wydłuża się do 7 roku życiadziecka, jednak nie później niż 12 miesięcy od uprawomocnienia się przysposobienia. Aby otrzymać urlop, należy złożyć wniosek u pracodawcy co najmniej 7 dni przed wskazanym terminem.

Co zrobić w przypadku braku urlopu?

Urlop ojcowski i tacierzyński dają możliwość sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Niestety, przysługują one wyłącznie w określonym wymiarze. Nie mogą z nich skorzystać pracownicy zatrudnieni na umowę zlecenie, czy o dzieło. A co ma zrobić ojciec, który samodzielnie zajmuje się wychowaniem dziecka? Niestety, pozostaje mu tylko poszukanie opiekunki. Niania jest ogromnym wsparciem w opiece nad dzieckiem. Komfortową sytuacją jest, gdy znajdzie się ją w rodzinie lub wśród znajomych. Jeżeli nie ma takiej możliwości, najbezpieczniejszym sposobem jest wyszukanie opiekunek na profesjonalnym portalu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę niania we Wrocławiu, by zobaczyć profile kandydatek.



Za darmo można znaleźć nianię z referencjami – należy tylko ustalić oczekiwania, a następnie przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne. Właściwy wybór to bezpieczeństwo dziecka i spokój rodzica.


2019-01-30 - P. Potocki

0

Komentarze do:
Urlop tacierzyński a urlop ojcowski

Podobne artykuły i galerie