Logo

Umocnienie złotego na dobry początek 2010 roku

Tydzień na rynku walutowym rozpoczął się od umocnienia złotego w relacji do głównych walut. O godzinie 18:30 za dolara trzeba było zapłacić 2,8301 zł, za euro 4,0795 zł, a za szwajcarskie franka 2,7475 zł. W dalszym ciągu płynność rynku jest stosunkowo niewielka.
Przeczytaj także: Zakaz palenia już w 2010 roku? »Złotemu, podobnie jak i innym walutom regionu, pomagała dziś poprawa klimatu inwestycyjnego na rynkach akcji i surowców, co przekładało się na wzrost apetytu na ryzyko i większe zainteresowanie globalnych inwestorów walutami krajów zaliczanych do rynków wschodzących. Nie bez znaczenia był także ponad jednocentowy wzrost kursu EUR/USD i w efekcie powrót powyżej poziomu 1,44 dolara.

W to wszystko wkomponował się lepszy od prognoz odczyt grudniowego indeksu PMI dla Polski (52,4 pkt. wobec oczekiwanych 52,2 pkt.) oraz sygnalizowany przez Ministerstwo Finansów wzrost inflacji w grudniu (do 3,6 proc. z 3,3 proc. r/r). Bez wpływu na notowania pozostała publikacja przez Ministerstwo Finansów planu podaży obligacji w I kwartale 2010 roku. Spadkiem cen zareagował natomiast rynek długu.W kolejnych dniach złoty będzie podążał szlakiem wyznaczonym przez nastroje na rynkach finansowych, które przede wszystkim będą kształtowane przez oczekiwania co do publikowanych w piątek danych z amerykańskiego rynku pracy (stopa bezrobocia 10,1 proc.; zatrudnienie w sektorze pozarolniczym -20 tys.). Dopóki nastroje pozostają dobre powinien on zyskiwać na wartości. Ich pogorszenie stanie się impulsem do realizacji zysków.


2010-01-04 - Marcin R. Kiepas

0

Komentarze do:
Umocnienie złotego na dobry początek 2010 roku

Podobne artykuły i galerie