Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Umocnienie złotego do głównych walut

Opinie

rss

Umocnienie złotego do głównych walut

2010.04.14//  Marcin R. Kiepas
Środa przyniosła umocnienie złotego do głównych walut. O godzinie 18:23 kurs EUSD/PLN testował poziom 2,8264 zł, a EUR/PLN 3,8610 zł. Oznacza to odpowiednio spadek o 1,9 i 1,2 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia.

Umocnienie złotego, które swą skalą nie odbiegało od podobnego zachowania węgierskiego forinta i czeskiej korony, to przede wszystkim efekt utrzymujących się dobrych nastrojów na rynkach finansowych. Optymizm inwestorów wspierały dziś zarówno dobre dane ze Strefy Euro (produkcja przemysłowa w lutym) i Stanów Zjednoczonych (sprzedaż detaliczna w lutym), jak i lepsze od oczekiwań raporty kwartalne Intela i JP Morgan Chase. Aprecjację walut naszego regionu wzmocnił ponadto wzrost kursu EUR/USD pod koniec handlu w Europie.
Wymienione impulsy były na tyle silne, że inwestorzy zignorowali kolejny wzrost rentowności greckich obligacji, spadków na ateńskiej giełdzie oraz ostrzeżenie agencji Moody's o możliwym obniżeniu ratingu Grecji. Czy też wzrost rentowności portugalskich obligacji oraz idący z nimi w parze wzrost CDS-ów.

Istotnego wpływu na notowania USD/PLN i EUR/PLN nie miała natomiast wypowiedź ministra Michała Boniego, podważająca konieczność dalszych interwencji na rynku walutowym w celu osłabienia złotego. Duża analogia z zachowaniem forinta i korony to potwierdza.

Od piątku, gdy Narodowy Bank Polski przeprowadził pierwszą od lat interwencję, ten temat wywołuje nieproporcjonalnie duże emocje w stosunku do zagrożenia. Dzieje się tak głównie za sprawą licznych przedstawicieli rządu i banku centralnego. Tymczasem jest mało prawdopodobne, żeby w najbliższym czasie NBP kupił kolejną porcję walut, co podniosłoby kursy polskich par. Tak duża aktywność na rynku walutowym, ukierunkowana na powstrzymanie fundamentalnie uzasadnionej aprecjacji złotego, mogłaby bowiem zachęcić fundusze do gry przeciwko bankowi centralnemu. Gry, którą przy ograniczonych zasobach finansowych i wbrew rynkowym trendom, bank musiałby przegrać.

W czwartek złoty będzie pozostawał pod głównym wpływem sytuacji na rynkach globalnych. Ta zaś kształtowana będzie przez licznie publikowane dane makroekonomiczne. Także z Chin. Zignorowane natomiast mogą zostać jutrzejsze dane o marcowej inflacji CPI w Polsce.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Umocnienie złotego do głównych walut

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

W dziale Sport



Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Umocnienie złotego do głównych walut