Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Uczelnie wyższe szykują się na niż - na razie z nim wygrywają

Finanse

rss

Uczelnie wyższe szykują się na niż - na razie z nim wygrywają

2012.07.12//  P. Rączka
Tagi: Edukacja
Uczelnie wyższe mają świadomość tego, że w najbliższych latach czeka ich mocna rywalizacja o abiturienta. Potencjalny student w związku z niżem demograficznym będzie miał zdecydowanie łatwiejszą drogę, aby dostać się na wymarzone studia, gdyż na jedno wolne miejsce przypada coraz mniej osób. - 10 lat temu o jedno miejsce u nas starało się 6-7 kandydatów, dziś 3-4 - mówi prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, w rozmowie z „Gazetą”.
W maju w Polsce maturę zdawało 330 tys. uczniów - to o prawie 80 tysięcy mniej niż pięć lat temu. Obecnie w kraju studiuje 1,9 mln osób, a jak wynika z badań, w 2020 roku liczba ta może spaść aż o 800 tysięcy. Wyższe uczelnie państwowe jak na razie doskonale radzą sobie z niżem - działa dobra reklama, ministerialne stypendia oraz świadomość studiowania za darmo.

Na Uniwersytecie Wrocławskim zarejestrowano w tym roku ponad 21 tys. zgłoszeń, czyli o tysiąc więcej niż rok temu. Więcej kandydatów mają też inne uniwersytety w tym mieście: Przyrodniczy, Ekonomiczny i Politechnika. Podobnie jest na wielu innych uczelniach w Polsce. Studentów przyciąga pomoc resortu nauki, który w ramach tzw. kierunków zamawianych, dofinansowuje studia kluczowe dla gospodarki - głównie techniczne, fundując ekstrastypendia, do tysiąca złotych miesięcznie.

Uczelnie wiedzą jak pozyskiwać przyszłych studentów - szukają już ich nawet w… podstawówkach. - Jednym z pomysłów, który ma przywiązać dzieci do naszej marki jest, "Kolorowy uniwersytet" - zajęcia dla 6-12-latków - mówi Dominika Narożna, rzecznika UAM. Przyszli magistrzy łapią się także na nowe kierunki, które w przyszłości mogą pozwolić im więcej zarobić.

Wszystko to odbija się na uczelniach prywatnych, których w całej Polsce jest 330. Większość z nich nie będzie w stanie otworzyć wielu kierunków, a przyszłość niektórych z nich staje pod dużym znakiem zapytania. - Zrezygnowaliśmy z socjologii, bo już w zeszłym roku na dzienne studia aplikowało tylko kilkunastu chętnych. W zamian proponujemy zupełnie nowy model studiów humanistycznych, nastawiony na praktykę w firmach - mówi Agnieszka Lewicka, rzeczniczka poznańskiej WSNHiD
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer



Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Uczelnie wyższe szykują się na niż - na razie z nim wygrywają

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Gry



Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Uczelnie wyższe szykują się na niż - na razie z nim wygrywają