Logo

Sky Tower w sądzie. Spór o miliony

Nie milkną spory wokół powstającego, najwyższego w Polsce wieżowca Sky Tower. Tym razem konflikt dotyczy spraw projektowych.

Sky Tower w sądzie. Spór o miliony Sky Tower w sądzie. Spór o miliony

Architekt pierwotnego projektu Sky Tower, Zbigniew Walas, domaga się przed sądem odszkodowania na sumę ponad miliona złotych od spółki LC Corp. Leszek Czarnecki, właściciel firmy, nie pozostaje mu dłużny – wytoczył sprawę o odszkodowanie przeciwko Walasowi w wysokości prawie 18 milionów złotych za straty spowodowane opóźnianiem budowy.

Sky Tower w sądzie. Spór o miliony

Konflikt pomiędzy spółką Leszka Czarneckiego, a projektantem wrocławskiego wieżowca, zrodził się gdy spółka LC Corp zerwała umowę podpisaną z Walasem i postanowiła podjąć współpracę z Wrocławskim Studiem Architektonicznym "Fold".

Projekt Zbigniewa Walasa zakładał, że Sky Tower będzie miał ponad 250 metrów wysokości i stanowił będzie kompleks sześciu połączonych ze sobą wspólną podstawą apartamentowców oraz budynków biurowych. W środku miało znaleźć się miejsce dla prawie 900 apartamentów, centrum handlowego ze 120 sklepami, kortów tenisowych, centrum spa, przychodni medycznej, przedszkola, a także parkingu na dwa tysiące miejsc postojowych.



Rozpoczęta w kwietniu 2008 roku budowa, szybko napotkała na obiektywne trudności, związane ze światowym kryzysem finansowym. Inwestor zdecydował o czasowym wstrzymaniu inwestycji oraz o wprowadzeniu zmian w pierwotnym projekcie budynku. Miał on być bardziej dostosowany do aktualnych oczekiwań rynkowych. W miejsce części apartamentowców, miało powstać więcej lokali o biurowym przeznaczeniu.
Przeczytaj także: Burj Dubai - najwyższy budynek świata »Walas nie zgadzał się na przeprojektowanie wieżowca, a poprawki do projektu uważa za łamanie praw autorskich. Z tego względu, nastąpiło jednostronne rozwiązanie umowy z projektantem obiektu. Z kolei LC Corp, obarcza winą Walasa za niedostarczenie w terminie projektów wykonawczych, uwzględniających zmiany w projekcie, celem uzyskania nowego pozwolenia na budowę.



W październiku 2009 roku, Czarnecki oficjalnie wznowił budowę Sky Tower. Jego wygląd nie będzie znacząco odbiegał od projektu Walasa. Ma mieć 207 metrów, co nadal uplasuje go na miejscu pierwszym pośród wieżowców w Polsce. Funkcjonalność wnętrz będzie natomiast zmieniona, w zgodzie z aktualnym trendem na rynku nieruchomości.
Przeczytaj także: Leszek Czarnecki ustanowił rekord w nurkowaniu jaskiniowym »Czy konflikt wokół Sky Tower zaważy na kolejnym opóźnieniu w budowie wieżowca i czy inwestor zdąży ukończyć inwestycję na Euro 2012? Dowiemy się już wkrótce – sprawę ma rozstrzygnąć sąd.


2009-12-10 - R.Staniec

0

Komentarze do:
Sky Tower w sądzie. Spór o miliony

Podobne artykuły i galerie