Logo

Sejm: rekompensaty dla większej liczby deportowanych

Sejm uchwalił przepisy, w myśl których osoby deportowane podczas wojny, także w granicach Polski sprzed 1 września 1939 roku, mogą liczyć na rekompensatę. Do tej pory prawo nie przewidywało przyznania im takich świadczeń. Za uchwaleniem ustawy opowiedziało się 423 posłów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Sejm Sejm

Chodzi o osoby deportowane przez hitlerowską Rzeszę i ZSRR. Aktualnie ustawa o świadczeniach pieniężnych definiuje deportację jako wywiezienie do pracy przymusowej na okres co najmniej sześciu miesięcy z terytorium RP w granicach sprzed 1 września 1939 r. na terytorium: III Rzeszy i terenów przez nią okupowanych w okresie wojny w latach 1939-1945; ZSRR i terenów przez niego okupowanych w okresie od 17 września 1939 r. do 5 lutego 1946 r., a po tym okresie - do roku 1948 - z terytorium obecnego państwa polskiego - przypomina PAP.

Sejm

W grudniu 2009 roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją uzależnianie prawa do powyższego świadczenia od przekroczenia granicy państwa polskiego. Tym samym przyznał rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich, który twierdził, że takie pojęcie deportacji jest zbyt restrykcyjna.

W sumie z terenów zajętych przez III Rzeszę deportowano 1,7 mln Polaków, a z terenów zagarniętych przez ZSRR - ok. 700-800 tys. ludzi.


2011-01-20 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
Sejm: rekompensaty dla większej liczby deportowanych

Podobne artykuły i galerie