Logo

Relaks w czasie pracy - to motywuje?

Wykonywanie obowiązków zawodowych przez określoną liczbę godzin bywa męczące. W większości przypadków można zaobserwować, że im dłużej pracujemy, tym niższa jest nasza wydajność. Także naukowcy przyznają, że nawet 20 minut drzemki w ciągu dnia pozwala w znacznym stopniu zregenerować siły i wyraźnie wzmocnić organizm. Z tego powodu niektórzy pracodawcy decydują się na zaoferowanie swoim podwładnym opcji odpoczynku. Początkowo mówiono głównie o tworzeniu tzw. „pokojów drzemki”, czyli wydzielonych punktów, w których pracownicy mogą przespać się i zregenerować siły do dalszego działania. Okazuje się jednak, że nie wszyscy pracownicy są z nich zadowoleni. Niektórzy preferują bowiem odpoczynek czynny. Co ciekawe, jedna z kanadyjskich firm wprowadziła w życie koncepcję pomieszczeń do drzemki w czasie pracy i… szybko tego pożałowała. Okazało się, że pracownicy stają się przez to jeszcze mniej produktywni, a krótki sen bardziej ich dekoncentruje. Brakuje po nim motywacji do jakichkolwiek działań.

Relaks w pracy Relaks w pracy

Mimo wszystko, wiele znanych i cenionych firm jest zadowolonych z „pokojów do drzemki”. Chwalą je sobie m.in. pracownicy Apple czy Procter & Gamble. Twierdzą, że krótki sen rzeczywiście pozwala im na naładowanie baterii, dzięki czemu stają się lepiej przygotowani do pełnienia obowiązków przez resztę dnia. Powraca poranna kreatywność, a wraz z nią zapał do działania. Ciało nie wykazuje już oznak zmęczenia i można w stu procentach poświęcić się wykonywaniu określonych zadań.

Relaks w pracy Relaks w pracy

Dla tych, którzy niekoniecznie chcą spać, ale mimo wszystko, potrzebują chwili relaksu, ciekawą opcją są pokoje do gier wyposażone m.in. w automaty do gry. Pozwalają one na moment zapomnienia i zresetowanie mózgu po nadmiernym wysiłku wynikającym z wykonywanej pracy. Nawet po kilkunastu minutach takiego odpoczynku jesteśmy w stanie zająć się pracą tak, jakbyśmy dopiero rozpoczynali dzień. Nasza sprawność intelektualna na nowo wzrasta, a wykonywanie większości zadań przychodzi nam z łatwością.

W pokojach gier znajdują się zarówno automaty do gry, jak i konsole. Czasem pojawiają się nawet mini-kręgle czy kosze do koszykówki, które pozwalają odpocząć intelektualnie, jednocześnie dając ulgę kręgosłupowi, który przez większość czasu znajduje się w jednakowej, męczącej pozycji. Ulgą dla ciała mogą być też fotele do masażu, z których pracownicy mogą korzystać w przerwach od pracy.
 
Na stworzenie pracownikom warunków do efektywnego odpoczynku decydują się głównie jednostki zagraniczne. W Polsce takie pokoje wciąż są mało popularne. Niemniej jednak, trzeba przyznać, że takie opcje mogą naprawdę świetnie wpływać na pracowników. Szczególnie, jeśli mają kiepski dzień i w pewnym momencie tracą motywację do pracy. Jeżeli widzą, że nie wszystko idzie, jak z płatka, często odczuwają frustrację, a wtedy radykalnie spada ich wydajność. Chwila relaksu pozwala odpocząć umysłowi i ciału, a w rezultacie na nowo wzrasta motywacja do działania. Pod koniec dnia, wszyscy są zadowoleni – pracownicy miło spędzili czas, jednocześnie wywiązując się z obowiązków, a pracodawca ma usatysfakcjonowanych podwładnych, którzy następnego dnia przyjdą do pracy pełni energii.

Relaks w pracy Relaks w pracy
Relaks w pracy Relaks w pracy Relaks w pracy

2014-04-26 - S. Sikorska

0

Komentarze do:
Relaks w czasie pracy - to motywuje?

Podobne artykuły i galerie