Logo

Reforma emerytalna uchwalona

Sejm uchwalił zmiany w systemie emerytalnym. Od teraz każdy z nas, aby otrzymać emeryturę, będzie musiał pracować do 67 roku życia. Za głosowało 268 posłów, przeciwko było 185 i dwóch wstrzymało się od głosu. Głosowanie nad uchwałą rozpoczęło się z opóźnieniem przez kolejne przerwy, na wnioski poszczególnych klubów parlamentarnych.

Reforma emerytalna uchwalona Reforma emerytalna uchwalona

W trakcie gdy w Sejmie odbywało się głosowanie, przy ulicy Wiejskiej odbywały się protesty członków NSZZ "Solidarność", którzy m.in. spalili portrety wszystkich ministrów, powiesili portret premiera Donalda Tuska na szubienicy, a także wystawili trumnę, symbolizującą Ojczyznę. W związku z przyjęciem ustawy, zgromadzenie zamierzają nie wypuścić posłów z Sejmu.

Reforma emerytalna uchwalona

"W związku z pewnym już przyjęciem ustawy wydłużającej wiek emerytalny, Solidarność rozpoczyna blokadę wyjść z Sejmu. Przebieg głosowań odrzucających wszelkie poprawki nie pozostawia złudzeń. +S+ nie wypuści posłów do domu!" - poinformował Marek Lewandowski, rzecznik prasowy przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność".

Na głosowanie wybierał się przewodniczący "S" Piotr Duda, wraz z delegacją związkowców, jednak zgody na to nie wyraziła Ewa Kopacz, Marszałek Sejmu. - Chcielibyśmy usłyszeć uzasadnienie dlaczego na galerię nie wpuszczono przedstawicieli prezydium "Solidarności". Czy to oznacza, że pani marszałek zdelegalizowała związek zawodowy? - pytał poseł PiS, Mariusz Błaszczak, który domagał się przerwy i zwołania posiedzenia Konwentu Seniorów ws. nie wpuszczenia na salę posiedzenia Sejmu prezydium NSZZ "Solidarność".



Rządowy projekt zmian zakłada możliwość przejścia na wcześniejszą (tzw. częściową emeryturę). Prawo do takiego świadczenia będą miały kobiety, które ukończą 62 lata i będą miały przynajmniej 35-letni staż pracy, w trakcie którego były ubezpieczone i opłacały składki. U mężczyzn wszystko wygląda podobnie, tyle tylko, że oni będą musieli pracować do 65 roku życia, z czego muszą mieć 40-letni staż pracy. Częściowa emerytura stanowić będzie 50 proc. pełnej kwoty emerytury.



Jeżeli chodzi o "emerytury mundurowe", funkcjonariusze będą mogli nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracowali 25 lat. Ustawa przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny 67 lat w 2020 r., a kobiety - w 2040 r.


2012-05-11 - P. Rączka

0

Komentarze do:
Reforma emerytalna uchwalona

Podobne artykuły i galerie