Logo

Przedsiębiorcy zniechęceni do urzędów pracy

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że w co trzecim województwie na jedną ofertę zatrudnienia w urzędach pracy przypada ponad 100 bezrobotnych. Gazeta twierdzi, iż taki stan rzeczy nie ulegnie poprawie, gdyż przedsiębiorcy wolą szukać pracowników samodzielnie, bez pomocy państwa – czytamy na portalu Gazetaprawna.pl.

Przedsiębiorcy zniechęceni do urzędów pracy Przedsiębiorcy zniechęceni do urzędów pracy

Z danych GUS wynika, że w poprzednim miesiącu na jedną ofertę zatrudnienia w urzędzie pracy przypadało w Polsce średnio 58 bezrobotnych. W poprzednim roku było ich 53. Jednak w niektórych regionach sytuacja ta wygląda znacznie gorzej. W województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim na jedną ofertę pracy przypadało ponad 100 osób bez zatrudnienia. Niechlubnym liderem pozostaje podlaskie, gdzie na jedną ofertę zatrudnienia przypada aż 220 bezrobotnych.

Przedsiębiorcy zniechęceni do urzędów pracy

Zdaniem Karoliny Sędzimir - ekonomistki PKO BP - tereny te są regionami rolniczymi i działa tam niewiele dużych firm. Jednak to tylko część powodów takiego stanu rzeczy. Specjalistka twierdzi, że do urzędów pracy trafia 30% wszystkich propozycji pracy, jakie są dostępne na rynku. Spowodowała to zmiana prawa. Od początku roku przedsiębiorca musi osobiście i na piśmie składać oferty zatrudnienia w pośredniaku. Wcześniej wystarczała wiadomość elektroniczna lub telefon.

Według ekspertów rynku pracy panująca na nim sytuacja jeszcze się pogorszy. Przedsiębiorcy tworzą mało nowych miejsc zatrudnienia, gdyż nie mają zaufania do sytuacji gospodarczej. Dlatego nawet jeśli dostają dodatkowe zamówienia, wolą zapłacić nadgodziny już zatrudnionym, niż rekrutować nowych pracowników.


2011-12-27 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
Przedsiębiorcy zniechęceni do urzędów pracy

Podobne artykuły i galerie