Logo

Przedsiębiorcy o poczynaniach rządu

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Keralla Research wynika, że szefowie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw działających w Polsce twierdzą, iż rząd aktywnie ich nie wspiera i nie ułatwia prowadzenia biznesu. Taką opinię prezentuje aż 84,3% ankietowanych działających w firmach MŚP - podaje portal mambiznes.pl.

Przedsiębiorcy o poczynaniach rządu Przedsiębiorcy o poczynaniach rządu

Tylko 10,3% respondentów przyznaje, że ma poczucie, iż rządzący aktywnie działają na rzecz rozwoju takich firm, jak MŚP, przy czym zdecydowanie jest tego pewnych 1,5% badanych; 8,8% wskazuje, że raczej rząd wspiera MŚP. 5,4% nie ma w tej kwestii zdania.

Przedsiębiorcy o poczynaniach rządu

Ponad 67% przedsiębiorców sektora MŚP jest zdania, że rządowe obietnice w sprawie polskiej gospodarki nie pokrywają się z ich oczekiwaniami i nie przewidują, by przyniosły one jakieś pozytywne efekty dla ich firm. Ankietowani zazwyczaj sceptycznie odnoszą się do propozycji władzy. Nastawionych pozytywnie w tej kwestii jest 17%, z czego 2,3% wskazuje, że zdecydowanie zapowiedzi rządu trafiają w ich oczekiwania, a 14,7% że raczej tak jest. Około 16% respondentów nie wie, czy zapowiedzi z ostatniego expose premiera Donalda Tuska przyniosą ich przedsiębiorstwom zmiany na plus czy na minus.

Instytut Keralla Research poruszył w swoim badaniu również pomysł "oszusowania" wszystkich umów. Prawie 60% mikro, małych i średnich firm wskazuje, że nie ma w ogóle pracowników, wykonujących pracę na podstawie "nieozusowanych" umów o dzieło czy umów zlecenie.



Ewentualne zmiany będą sie zatem odnosić się do blisko 40% firm sektora MŚP. Najwięcej przedsięborstw (32%) ma mniej niż 10% kadry z umowami tego typu. W 5,5% firm zatrudnionych na umowie o dzieło czy zlecenie jest 49%. Jedynie 3% firm MŚP wskazuje, że ma na takich umowach więcej niż 50% pracowników.



Połowa badanych przyznała, że gdyby rząd "ozusował" tego typu umowy, to dodatkowy koszt zostałby przez nich zaakceptowany. W pozostałych przedsiębiorstwach konsekwencje spadną przede wszystkim na pracowników. Mogą oni liczyć się ze zwolnieniami (17,1%), przerzuceniem na nich dodatkowych kosztów (10,2%) czy zastąpienia ich osobami, od których nie trzeba płacić ZUS (10,2%). Zdaniem 6,2% szefów wprowadzenie "ozusowania" umów może w ogóle zagrozić działalności ich firmy.


2013-01-04 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
Przedsiębiorcy o poczynaniach rządu

Podobne artykuły i galerie