Logo

Powołano konsorcjum kluczowych firm zbrojeniowych

Huta Stalowa Wola, Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania i Wojskowe Zakłady Inżynieryjne z Dęblina zawarły umowę o współpracy. Na mocy tego porozumienia mają się dzielić kontraktami, które otrzymają od Ministerstwa Obrony Narodowej.
Przeczytaj także: Szansa dla polskiej zbrojeniówki »Z informacji przekazanych przez pełnomocnika zarządu w Hucie Stalowa Wola Bartosz Kopyto wynika, że konsorcjum głównych firm zbrojeniowych ma "realizować uniwersalne platformy bojowe stanowiące bazę do różnych zastosowań w charakterze nośników zarówno uzbrojenia, jak i elementów dowodzenia, rozpoznania oraz zabezpieczenia logistycznego" - poinformował portal wyborcza.biz.

Powołano konsorcjum kluczowych firm zbrojeniowych Powołano konsorcjum kluczowych firm zbrojeniowych

Huta Stalowa Wola, Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania i Wojskowe Zakłady Inżynieryjne z Dęblina przyjęły na siebie zobowiązanie, że zagwarantują maksymalne wykorzystanie swojego potencjału przy realizacji rządowego "Programu rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2013-2022".

Powołano konsorcjum kluczowych firm zbrojeniowych

Jego celem jest zapewnienie rozwoju bojowych zdolności wojsk pancernych i zmechanizowanych. Firmy wchodzące w skład konsorcjum wyraziły gotowość do ścisłej współpracy w ramach programów szczegółowych.

Chodzi o projekt "Kołowy Transporter Opancerzony 8x8 i 6x6 - sprzęt techniczny batalionu piechoty zmotoryzowanej". Jego liderem będą Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich. Z kolei Huta Stalowa Wola będzie liderem programu "Bojowy wóz piechoty i sprzęt techniczny batalionu zmechanizowanego". Członkowie konsorcjum maja podzielić się zadaniami i ustalić zasady finansowania tych przedsięwzięć.



- Podpisując tę umowę daliśmy bardzo jasny sygnał, iż potencjał polskich firm zbrojeniowych można znacząco zwiększyć właśnie dzięki tworzeniu konsorcjów - oznajmili zgodnie prezesi Krzysztof Trofiniak (Huta Stalowa Wola) i Adam Janik (Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich).



Zdaniem komentatorów ten model współpracy ma cechować samodzielność w pracach badawczych i rozwojowych oraz tworzeniu budżetów projektów. - Jest czytelny, jeśli chodzi o odpowiedzialność za zadania, których realizacja jest w najbliższych latach strategicznym celem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - podkreśla Bartosz Kopyto.



Umowa będzie obowiązywać do końca 2019 roku. Warto podkreślić, że ma ona charakter otwarty - przewidziano możliwość nawiązania współpracy z kolejnymi przedsiębiorstwami. Chęć uczestnictwa w tym projekcie wyraził już m.in. Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej (Sulejówek k. Warszawy) - podał portal wyborcza.biz.


2012-12-21 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
Powołano konsorcjum kluczowych firm zbrojeniowych

Podobne artykuły i galerie