Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Poranny komentarz rynkowy - powracają obawy o kondycję gospodarki

Opinie

rss

Poranny komentarz rynkowy - powracają obawy o kondycję gospodarki

2009.09.03//  Jacek Kałużny
Po dotkliwych stratach jakie zanotowały indeksy na początku tygodnia, na wczorajszej sesji w USA byki kilkukrotnie pokazały swoją siłę, jednak nie udało im się utrzymać na plusie.
Jeszcze w połowie sierpnia można było usłyszeć o końcu recesji trwającej w Stanach Zjednoczonych od ponad półtora roku. Lepsze dane makroekonomiczne pozwalały wierzyć, że najgorsze jest już za nami, a ewentualne spadki na rynkach będą tylko realizacją zysków i łapaniem oddechu przed atakiem na kolejne szczyty. Obecnie odżywają obawy, że kryzys może mieć podwójne dno. Wczorajsze dane dotyczące amerykańskiego rynku pracy mogą potwierdzać te obawy. Ponadto inwestorzy zaczynają patrzeć z niepokojem na Chiny, gdzie rząd może wkrótce zacząć wycofywać się z programów symulujących gospodarkę. Giełdy chińskie ostatnio zanurkowały i są ponad 20% procent poniżej tegorocznych szczytów.

Wczoraj w miarę stabilnie kształtował się kurs EURUSD. Pomimo słabych notowań na parkietach w Europie i wzrostu awersji do ryzyka, euro było warte po południu około 1,4220 dolara. Przebieg sesji w USA sprawił, że kurs podskoczył do 1.4285. Dziś rano główna para walutowa testuje poziom 1.43. Traci również jen, a kurs USDJPY oscyluje wokół poziomu 92.40.

Na rynek złotego powoli wraca popyt. Kurs EURPLN po osiągnięciu wczoraj rano najwyższego w tym tygodniu poziomu 4.1850, dziś znajduje się w okolicach 4.1370. Złoty umacnia się również wobec dolara i dziś rano para USDPLN znajdowała się poniżej poziomu 2.90. Na wzmocnienie złotego wpływ miało przede wszystkim uspokojenie nastrojów na zagranicznych rynkach akcji.

Na rynku surowców cena baryłki ropy naftowej spadła wczoraj w okolice 67 dolarów. Kurs ropy odbił nieco po publikacji danych dotyczących zapasów paliw płynnych w USA i urósł o dolara. Dziś ropa znajduje się na poziomie zbliżonym do 68 dolarów za baryłkę. Wyraźnie odbiły ceny miedzi – pomimo obaw związanych z przyszłością gospodarki chińskiej, największego konsumenta metalu, cena jednej tony w handlu porannym wynosi około 6220 dolarów.

Po wczorajszym rozczarowaniu raportem ADP, dzisiaj nastrój inwestorów mogą poprawić raporty z sektora usług w Europie oraz w Stanach. W przypadku indeksów PMI dane są o tyle ważne, że ostatni odczyt dla Strefy Euro wyniósł 45,7 pkt., a teraz oczekuje się, że w sierpniu wyniósł on 49,5 pkt. Przekroczenie poziomu 50 pkt. będzie świadczyć o pozytywnych tendencjach w sektorze usług. Ponadto poznamy decyzję EBC w sprawie stóp procentowych – rynek oczekuje utrzymania głównej stopy na poziomie 1%.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Poranny komentarz rynkowy - powracają obawy o kondycję gospodarki

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

W dziale Lifestyle



Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Poranny komentarz rynkowy - powracają obawy o kondycję gospodarki