Logo

Pakt fiskalny podpisany przez 25 przywódców państw UE

Podpis pod nowym traktatem międzyrządowym - tak zwanym "paktem fiskalnym" - złożyło 25 przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej. W gronie tym znalazł się Donald Tusk, zabrakło natomiast przedstawicieli Czech i Wielkiej Brytanii. Autorzy tego projektu podkreślają, że wymusza on więcej dyscypliny w finansach publicznych - szczególnie w państwach eurolandu - i przewiduje nowe sankcje, które nakładane są bardziej automatycznie.

Pakt fiskalny podpisany przez 25 przywódców państw UE Pakt fiskalny podpisany przez 25 przywódców państw UE

Dokument został przyjęty 30 stycznia w Brukseli. Zawiera on nową główną regułę wydatkową, której zadaniem będzie niedopuszczenie do zadłużenia się państw strefy euro w przyszłości. Międzyrządowe porozumienie wejdzie w życie 1 stycznia następnego roku - jeśli do tego czasu zostanie ratyfikowany przez 12 z 17 państw eurolandu.

Pakt fiskalny podpisany przez 25 przywódców państw UE

W czasie styczniowego szczytu uzgodniono także kompromis odnośnie zapisów o zarządzaniu strefą euro i szczytach euro, który przewiduje, że kraje spoza strefy euro powinny przynajmniej raz w roku uczestniczyć w spotkaniach odnoszących się do konkurencyjności oraz ewentualnych zmian eurolandu.

Odnosząc się do paktu fiskalnego przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oznajmił: "To pozwoli uniknąć powtórki z kryzysu zadłużenia w przyszłości. Wszystkie zasady są obiecujące, musimy zapewnić, że będą przestrzegane" - czytamy na portalu Onet.pl.


2012-03-02 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
Pakt fiskalny podpisany przez 25 przywódców państw UE

Podobne artykuły i galerie