Logo

Nokia planuje gigantyczne zwolnienia

Nokia przygotowuje się do największych cięć zatrudnienia w ostatnich dwóch dekadach. Zwolnienie powodowane są partnerstwem z koncernem Microsoft. Do końca bieżącego miesiąca ogłoszone mają zostać redukcje w dziale badań i rozwoju, które mogą dotyczyć nawet 6 tys. etatów. Tym samym pracę straciłoby 38% międzynarodowego personelu tego działu.

Nokia Nokia

Głównym powodem tak znacznych zwolnień pracowników jest umowa, która przewiduje, że przez najbliższe dwa lata Nokia będzie używać systemu operacyjnego do smartphone'ów Windows Phone 7. Część specjalistów pozostanie jednak na swoich stanowiska na okres przejściowy, gdy własne systemy Nokii - Symbian i MeeGo - będą stopniowo wycofywane.

Nokia Apple

Fiński koncern nie poinformował jeszcze pracowników o szczegółach planowanej redukcji, stąd nienajlepsza atmosfera miedzy zatrudnionymi. Pod koniec ubiegłego roku w dziale badań i rozwoju Nokia zatrudniała 16 134 osoby – informuje wyborcza.biz, powołując się na Bloomberga.

Do tej pory budżet Nokii na badania i rozwój wynosił 3 mld euro i był dwa razy wyższy od wydatków na tę dziedzinę głównego konkurenta Finów - Apple. Gdy na sklepowych półkach pojawił się pierwszy smartphone Apple w 2007 roku, sprzedaż Nokii spadła o 20%, a jej udział w rynku zmniejszył się w ostatnim kwartale 2010 roku do 30,8%.

Apple Apple

2011-04-12 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
Nokia planuje gigantyczne zwolnienia

Podobne artykuły i galerie