Logo

Najważniejsze wydarzenia 2013 roku

Rok 2013, jak i każdy inny obfitował w wiele wydarzeń ważnych pod względem zarówno gospodarczym, jak i politycznym czy społecznym. Trudno jest wybrać te, które miały dla świata największe znaczenie, ale można wymienić przynajmniej kilkanaście spośród nich.

Najważniejsze wydarzenia 2013 roku Najważniejsze wydarzenia 2013 roku

Jednym z pierwszych istotnych wydarzeń minionego już roku było uchwalenie unijnego budżetu na lata 2014-2020. Na początku lutego udało się stworzyć projekt budżetu, który zakładał, że Polska otrzyma 105 mld 800 mln euro. Wiadomość była dla naszego kraju szczególnie dobra, ponieważ mimo, że budżet był mniejszy niż poprzednim razem, to otrzymaliśmy o 4 mld euro więcej niż na lata 2007-2013. Pod koniec lutego doszło do bezprecedensowej sytuacji w Kościele Katolickim. Papież Benedykt XVI zdecydował się na abdykację, a 13 marca, w drugim dniu konklawe wybrano nowego papieża – Jorge Mario Bergogolio, który przyjął imię Franciszek. Benedykt XVI tłumaczył rezygnację podeszłym wiekiem i brakiem sił na dalsze pełnienie najważniejszej funkcji w Kościele. W połowie marca świat obiegła informacja o nadchodzącym bankructwie Cypru. W ciągu 2 tygodni ministrowie finansów Eurolandu opracowali jednak plan ratunkowy dla tego kraju. Cypr musiał się jednak zobowiązać do przeprowadzenia znacznej ilości drastycznych cięć budżetowych.

Najważniejsze wydarzenia 2013 roku Najważniejsze wydarzenia 2013 roku

W czerwcu były pracownik CIA oraz NSA Edward Snowden ujawnił tajne dane dotyczące programu PRISM, który Stany Zjednoczone prowadzą w celu inwigilacji obywateli wielu krajów świata. Od tamtej pory Snowden musi uciekać przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, ponieważ oskarżony jest o szpiegostwo i ujawnienie tajemnic państwowych. W sierpniu 2013r. uzyskał azyl tymczasowy w Rosji. Od 1 lipca w Polsce obowiązuje nowa ustawa śmieciowa, która wywołała wiele kontrowersji. Od tamtej pory to gminy odpowiadają za wywóz śmieci i wybór firmy, która będzie takie usługi pełniła, a obywatele mają obowiązek segregowania śmieci. Nowe zasady wprowadziły spore zamieszanie, a w niektórych miejscowościach do dziś wywóz śmieci nie działa sprawnie. Wakacje przyniosły także inne zmiany. Od 1 lipca w Polsce refundowane są zabiegi in-vitro. Do programu dofinansowań przystąpiły 23 placówki, które mają pomóc ok. 2 tysiącom par. Od momentu rozpoczęcia programu do końca roku na zabiegi in-vitro zgłosiło się już ok. 7,5 tysiąca par.

W sierpniu w Syrii doszło do ataku na cywili przy użyciu broni chemicznej. Śmierć poniosło niemal 1500 osób, w tym wiele dzieci. Reżim prezydenta Baszara al-Asada oraz syryjscy rebelianci wzajemnie obwiniali się o ten atak. Świat nie pozostał obojętny na śmierć cywili i reżim al-Asada został skłoniony do przekazania broni chemicznej pod kontrolę międzynarodową. Od września obowiązują zmiany w Kodeksie Pracy, które umożliwiają wydłużenie 26-tygodniowego urlopu macierzyńskiego o kolejnych 26 tygodni. Rodzicielki, które się na niego zdecydują, będą otrzymywały zasiłek w wysokości 80% wcześniejszej pensji miesięcznej. 4 października doszło do tragedii na Morzu Śródziemnym. U wybrzeży wyspy Lampedusa zatonął statek wypełniony imigrantami z Afryki. Zginęło ok. 300 osób. Katastrofa rozpoczęła dyskusję na temat polityki imigracyjnej Włoch. Okazało się, że afrykańscy imigranci są traktowani w potworny sposób. Włochy mogą mieć teraz problem z uzyskaniem dotacji na ochronę swoich granic, a UE grozi kryzys imigracyjny.

Najważniejsze wydarzenia 2013 roku Najważniejsze wydarzenia 2013 roku

W tym samym miesiącu swoją słabość okazały Stany Zjednoczone. W USA nie przyjęto w terminie ustawy budżetowej, więc doszło do zamknięcia większości instytucji federalnych. Taka sytuacja trwała aż 16 dni. Przez ten czas jednostki federalne były praktycznie sparaliżowane, a inwestorzy na całym świecie obawiali się, że wskutek ich zablokowania wybuchnie kolejny, globalny kryzys. W listopadzie doszło do rekonstrukcji polskiego rządu. Nowym ministrem finansów został Matusz Szczurek, ministrem środowiska – Maciej Grabowski, a ministrem administracji i cyfryzacji kieruje teraz Rafał Trzaskowski. Nową minister nauki i szkolnictwa wyższego została Lena Kolarska-Bobińska, a na stanowisko ministra edukacji narodowej powołano Joannę Kluzik-Rostkowską. Ministrem sportu został Andrzej Biernat. Połączono też ministerstwo rozwoju regionalnego z resortem transportu, a na ich czele stanęła Elżbieta Bieńkowska. W drugiej połowie listopada część Ukraińców zaczęła sprzeciwiać się polityce prezydenta Wiktora Janukowycza i wyraźnie dała do zrozumienia, że chce nawiązać bliższe stosunki z Unią Europejską, a nie z Rosją. Niemal przez cały kraj przeszła fala protestów, które były brutalnie tłumione. Najwięcej manifestacji organizowano w Kijowie. Do stolicy Ukrainy wybrali się też niektórzy polscy politycy wspierający zwolenników podpisania przez ten kraj umowy stowarzyszeniowej z UE. Był wśród nich m.in. Jarosław Kaczyński. Na czele ukraińskiej opozycji stanął natomiast słynny bokser, Witalij Kliczko.

Najważniejsze wydarzenia 2013 roku Najważniejsze wydarzenia 2013 roku

Większość spośród najważniejszych wydarzeń minionego roku będzie miała duży wpływ na sytuację w roku 2014. Tak naprawdę, dopiero w najbliższych miesiącach przekonamy się, czy nowi ministrowie sprawdzą się w swoich rolach, dowiemy się, jak będzie wyglądała przyszłość Ukrainy, a na przestrzeni kilku przyszłych lat będziemy przekonywali się, czy budżet europejski spełni wymagania wszystkich krajów UE. Miejmy nadzieję, że wszystkie zmiany, jakie zaszły w ubiegłym roku, przyniosą zadowalające efekty w roku 2014.

Najważniejsze wydarzenia 2013 roku Najważniejsze wydarzenia 2013 roku
Najważniejsze wydarzenia 2013 roku Najważniejsze wydarzenia 2013 roku

2014-01-02 - S. Sikorska

0

Komentarze do:
Najważniejsze wydarzenia 2013 roku

Podobne artykuły i galerie