Logo

"Mieszkanie dla Młodych" nie wszędzie dostępne

Agencja Informacyjna Newseria poinformowała, że założenia rządowego programu "Mieszkanie dla Młodych" wskazują, iż będzie on niekorzystny dla osób z regionów, w których nie buduje się nowych mieszkań. Komentatorzy zwracają uwagę na fakt, że w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku deweloperzy nie ruszyli z żadną budową w ponad połowie powiatów. Przypomnijmy: program ten obejmuje tylko nowe mieszkania kupowane od deweloperów.

"Mieszkanie dla Młodych" nie wszędzie dostępne "Mieszkanie dla Młodych" nie wszędzie dostępne

Bartosz Turek - analityk Homer Broker - w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria przyznał, że "jeżeli w jakimś powiecie deweloperzy w ogóle nie budują mieszkań, to w takim regionie nie będzie można skorzystać z tego programu, a to jest duży problem". - Biorąc pod uwagę dane GUS za pierwsze trzy kwartały tego roku, to okaże się, że deweloperzy w 214 powiatach na 379 w ogóle nie rozpoczęli budowy żadnego mieszkania. W kolejnych siedemdziesięciu kilku powiatach skala działalności deweloperów była skromna. Zaczęli oni budowę od jednego do maksymalnie 50 mieszkań. Czyli w 3/4 powiatów w Polsce albo działalności deweloperskiej nie ma, albo jest bardzo skromna - oznajmił.

W myśl założeń "Mieszkania dla Młodych" nie można kupić lokalu używanego. Przypomnijmy, że w ramach poprzedniego rozwiązania - "Rodzina na Swoim" - klienci często decydowali się na mieszkania na rynku wtórnym. - Obecnie rynek wtórny odpowiada za prawie połowę umów zawartych w programie "Rodzina na Swoim" w ostatnich 12 miesiącach. To ma znaczny wpływ, szczególnie dla mniejszych miejscowości - przyznał specjalista. Zaznaczył również, że w nowym programie nie będzie można zaciągnąć kredytu na budowę domu jednorodzinnego oraz obowiązywać będzie limit wieku.

"Mieszkanie dla Młodych" nie wszędzie dostępne

Zgodnie z wytycznymi "Mieszkania dla Młodych" o kredyt z dopłatą będą się mogły starać osoby, które nie ukończyły 35. roku życia. W "Rodzinie na Swoim" także istniał podobny limit, jednak obowiązywały wyłączenia spod tego rygoru - dotyczyły osób samotnie wychowujących dzieci. Tego typu przeszkody spowodują, że "Mieszkanie dla Młodych" będzie się cieszyło znacznie mniejszą popularnością niż "Rodzina na Swoim".

Nowe rozwiązanie prawdopodobnie wystartuje w połowie 2013 roku. Tak przynajmniej wynika z założeń Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. - Przed nami jeszcze konsultacje międzyresortowe i społeczne. Ten projekt musi jeszcze przyjąć Rada Ministrów, musi przejść przez całą procedurę legislacyjną oraz zostać podpisany przez prezydenta - podkreśla Bartosz Turek.



Specjalista stwierdził również, że na rynek nieruchomości będzie miał także wpływ okres przejściowy, kiedy to przestanie obowiązywać "Rodzina na Swoim", a nie będzie jeszcze działało Mieszkanie dla Młodych. To czas od początku 2013 roku do wejścia w życie nowego programu.



- Być może deweloperzy będą musieli dalej obniżać ceny, spuścić trochę z marż. Niestety jeszcze do tego doszła ustawa deweloperska, która wprowadziła dodatkowe wymagania po stronie deweloperów, co też podwyższyło koszty ich działalności. Także na pewno rok 2013 będzie dla nich trudniejszy – zaznaczy analityk Home Broker w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.


2012-11-27 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
"Mieszkanie dla Młodych" nie wszędzie dostępne

Podobne artykuły i galerie