Logo

Korupcja w Polsce według GRECO

Zdaniem Grupy Państw Przeciwko Korupcji (GRECO) Polska powinna w bardziej efektywny sposób walczyć z korupcją wśród przedstawicieli władzy. Organizacja ta działa w ramach Rady Europy i oceniła Polskę po raz czwarty od przystąpienia do niej naszego kraju w 1999 roku - poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa.

Korupcja w Polsce według GRECO Korupcja w Polsce według GRECO

W tej edycji raportu specjaliści skupili się przede wszystkim na zapobiegniu korupcji wśród posłów, sędziów i prokuratorów. Według nich nasz kraj posiada wystarczająco surowe regulacje w kwestii m.in. zależności pełnionych funkcji, podejmowania dodatkowych zajęć oraz oświadczeń majątkowych - podała IAR.

Korupcja w Polsce według GRECO

Główne zarzuty GRECO odnoszą się przede wszystkim do aspektów etycznych i konfliktu interesów. W myśl raportów przedstawiciele tych zawodów nie pojmują sytuacji określanych mianem "konfliktu interesów". Z kolei zasady etyczne są zbyt ogólnikowe. Organizacja chce, by Polska stworzyła przepisy, które w jasny sposób określą zachowania w danych sytuacjach. Jej zdaniem polskie władze powinny zająć się organizowaniem szkoleń w kwestii norm etycznych i konfliktu interesów.

Ponadto w raporcie podkreślono, iż istnieją niejasne sytuację podczas posiedzeń komisji sejmowych. Nie mają na nie wstępu zarejestrowani lobbyści, ale mogą w nich uczestniczyć goście, którzy często są lobbystami. Na wprowadzenie wszystkich zaleceń GRECO Polska ma 18 miesięcy.


2013-01-26 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
Korupcja w Polsce według GRECO

Podobne artykuły i galerie