Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Indeksy PMI: kłopot z głowy?

Opinie

rss

Indeksy PMI: kłopot z głowy?

2012.01.04//  Przemysław Kwiecień
Dobre dane makroekonomiczne zostały opublikowane w pierwszym dniu normalnego handlu w Nowym Roku. Dzięki temu na rynkach przeważał optymizm, a na parze EURUSD pojawiła się szansa na korektę wzrostową. Dziś dzień przerwy przed kluczowymi danymi w czwartek i piątek.

Biorąc pod uwagę, iż oczekiwania (co do wzrostu gospodarczego, a co za tym idzie koniunktury na rynkach) na rok 2012 nie są specjalnie wysokie, pierwsze publikacje danych były miłą niespodzianką. W grudniu wzrosły indeksy aktywności dla przemysłu we wszystkich ważniejszych gospodarkach. Wczoraj poznaliśmy dane dla Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA. Największym zaskoczeniem okazał się duży wzrost w Szwajcarii (pisaliśmy o tym również w pulsie rynku http://www.xtb.pl/strefa-analityczna/puls-rynku/263149), która musi radzić sobie ze słabym popytem w strefie euro i z mocnym frankiem. Wzrost szwajcarskiego PMI wyglądałby podejrzanie, gdyby nie podobne tendencje widoczne gdzie indziej.
Amerykański indeks ISM był wyraźnie wyższy od oczekiwań rynku (53,9 wobec 53,3 pkt), choć był zgodny z tym, co pokazywały indeksy regionalne (o czym pisaliśmy we wczorajszym komentarzu porannym http://www.xtb.pl/media/pl/newsletter/market-snapshots/pkr030112.pdf).

Lepsze dane z różnych części globu oznaczają, iż pierwszy kwartał może przynieść okazje inwestycyjne na rynku akcji, jednak dużych wzrostów nie należy się spodziewać. Po pierwsze, trudno przypuszczać aby ożywienie było szczególnie dynamiczne – nie będą temu sprzyjać wysokie ceny ropy, ani ograniczanie akcji kredytowej (w Europie i prawdopodobnie w Chinach). Po drugie, w przeciwieństwie do sytuacji sprzed roku nie widać szans na luzowanie monetarne w USA, a w Europie skończy się prawdopodobnie na obniżkach stóp i pożyczkach dla banków.

Oznacza to, iż możemy być świadkami trudnego rynku bez silnego trendu, na którym warto będzie kupować akcje jedynie po okresach większych przecen. Jeśli chodzi o bieżące wzrosty, dla kontraktów na indeks WIG20 oporem jest poziom 2315 pkt.

To co nie udało się w grudniu może zmaterializować się w pierwszych dniach stycznia. Mowa o korekcie wzrostowej na parze EURUSD. Po obronionym poziomie 1,2870 i kilku dziennych świecach niezdecydowania mamy długą białą świecę w pierwszy dzień intensywnego handlu po okresie świątecznym. Rynek jest teraz przed kluczowym testem poziomu 1,3145 i jeśli ten się powiedzie, krótkoterminowa korekta wzrostowa jest w zasięgu, choćby na fali zamykania krótkich pozycji.

Dziś poznamy kilka publikacji danych ze strefy euro, m.in. finalny odczyt indeksu PMI (konsensus 48,3 pkt.) i wstępne dane o grudniowej inflacji (konsensus 2,8%). Niemiecki rząd sprzedawać będzie obligacje. Kluczowe dane czekają nas jednak w czwartek i piątek.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Indeksy PMI: kłopot z głowy?

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...


Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Indeksy PMI: kłopot z głowy?