Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   GPW: Okres wyczekiwania bez ważniejszych decyzji na rynkach akcji i parach walutowych

Opinie

rss

GPW: Okres wyczekiwania bez ważniejszych decyzji na rynkach akcji i parach walutowych

2010.02.11//  Przemysław Kwiecień
Bieżący tydzień jest póki co okresem wyczekiwania – na najważniejszych parach walutowych, jak i na rynkach akcji inwestorzy boją się podjąć ważniejszych decyzji. Większy ruch mamy jedynie na chińskim rynku akcji, gdzie po fatalnym styczniu byki podejmują próbę przejęcia kontroli nad sytuacją. Dziś czekają nas dane o nowych bezrobotnych z USA, ale publikacja danych o sprzedaży została przełożona na jutro.
Najważniejszym wydarzeniem wczorajszego dnia miało być wystąpienie szefa Fed w amerykańskim Kongresie poświęcone omówieniu sposobu wycofania nadzwyczajnych instrumentów polityki monetarnej zastosowanych przez amerykański bank centralny w odpowiedzi na kryzys. Wystąpienie ostatecznie nie odbyło się (co wyeliminowała potencjalnie najciekawszą rundę pytań) ze względu na opady śniegu (o zmianach w amerykańskim kalendarzu pisaliśmy wczoraj. Zgodnie z zapowiedzią Fed opublikował jednak przygotowaną wcześniej treść wystąpienia. Porządkuje ona dominującą linię myślenia w Fed odnośnie odejścia od super luźnej polityki monetarnej.

W szczególności warto zwrócić uwagę na:
  • Potwierdzenie harmonogramu wycofania programów płynnościowych (szczegóły na stronie Fed)
  • Zamiar wprowadzenia stopy depozytowej i być może mianowanie jej okresowo jako głównej stopy Fed
  • Zamiar wykorzystania operacji reverse repo i wprowadzenia depozytów terminowych dla banków
  • Propozycja wprowadzenia docelowej sumy do ściągnięcia z systemu bankowego (za pomocą reverse repo i depozytów) na dany okres
  • Zamiar rolowania zapadających obligacji skarbowych ale nie hipotecznych
  •  
Powyższe proponowane zmiany oznaczają, iż polityka pieniężna nie będzie tak prosta w interpretacji dla uczestników rynku jak przed kryzysem. Zamiast jednej stopy Fed może wykorzystywać kilka narzędzi jednocześnie. Może się na przykład okazać, że rynek będzie koncentrował swoją uwagę na łącznych zmianach stopy depozytowej i proponowanej do ściągnięcia ilości pieniądza. Interpretacja tych zmian będzie jednak zapewne różna przez różnych inwestorów. Należy jednak pamiętać, iż są to na razie jedynie propozycje, a konkretne ustalenia będą wprowadzane na posiedzeniach Fed. Należy również podkreślić, iż choć Ben Bernanke szczegółowo wyjaśniał opisane narzędzia, bardzo silnie podkreślał, iż jest to plan na bliżej nieokreśloną przyszłość. Jeśli cokolwiek można było wywnioskować z tego wystąpienia odnośnie czasu, to że Fed woli raczej ryzyko pozostawienia zbyt luźnej polityki pieniężnej na zbyt długo, niż zdławienia wzrostu gospodarczego. Tym samym jest ono raczej negatywne dla dolara.

Reakcja rynku na tekst wystąpienia była niejednoznaczna. Początkowo dolar umacniał się, ale był to raczej pokaz siły niedźwiedzi ponieważ, trudno oczekiwać aby pierwsze ruchy nastąpiły już po zapoznaniu się z treścią (dość długiego jednak) wystąpienia. Można raczej wnioskować, iż po lekturze wystąpienia inwestorzy odwracali wcześniejszy ruch. Sytuacja techniczna na parze EURUSD zaczyna się komplikować. Pisaliśmy o dwóch dziennych doji mogących dać bykom siłę do odbicia. Z drugiej strony wzrost zawrócił na ważnym oporze 1,3850 i wydawało się, iż sprzedający mają sytuację pod kontrolą. Fala impulsu (spadkowa) została jednak tym razem dość szybko zdławiona, co może sugerować wyczerpanie ruchu spadkowego. Z drugiej strony o scenariuszu wzrostowym będziemy mogli mówić dopiero w momencie, gdy pokonany zostanie opór 1,3850. Sytuacja waży się również na parze EURJPY, gdzie po silnych spadkach korekcyjne odbicie dotarło to wybitego wcześniej wsparcia 124,30. Zatrzymanie wzrostów w tym miejscu nie jest przypadkowe. Jeśli rynek powróci do spadków, będzie to potwierdzeniem siły sprzedających, lecz ewentualne wyjście powyżej wspominanego poziomu mocno skomplikuje sytuację. Niebagatelny wpływ na te rynki może mieć spekulacja wobec dzisiejszego spotkania liderów UE, gdzie omawiany będzie pakiet pomocy dla Grecji.

Niezdecydowanie mamy również na globalnych rynkach akcji. Wyjątkiem są Chiny, gdzie byki odnoszą coraz większe sukcesy. Tym razem planów nie pokrzyżowały im dane o inflacji – co prawda wzrost cen producenta był wyższy niż oczekiwano (4,3% wobec 3,9%), ale wzrost cen konsumenta znacznie niższy (1,5% wobec 2,2%). Świetne dane napłynęły również z Australii, gdzie w styczniu przybyło niemal 53 tys. nowych miejsc pracy (oczekiwano 15 tys.). To bardzo duże wzmocnienie dla dolara australijskiego, który ostatnio był pod dużą presją. Notowania pary AUDUSD wzrosły do poziomu 0,8880 i są blisko oporu 0,8915. W średniej perspektywie szanse na wzrost notowań pary z pewnością zwiększyłoby wybicie oporu 1,3850 w notowaniach EURUSD.

Warto zwrócić jeszcze uwagę na wczorajsze dane o bilansie handlowym w USA. Choć zgodnie z oczekiwaniami nie miały one większego wpływ na rynek pokazują dwie ciekawe tendencje. Po pierwsze rośnie deficyt handlowy USA (wyniósł w grudniu 40,2 mld USD wobec oczekiwanych 35,8). To potwierdza, iż wraz z ożywieniem gospodarczym wrócimy do problemu podwójnego deficytu w USA. Po drugie, rosną obroty handlowe i to w imponującym tempie, co jest kolejnym potwierdzeniem poprawy sytuacji gospodarczej.

Dziś najważniejszą publikacją są amerykańskie tygodniowe dane o nowych bezrobotnych. Rynek po raz kolejny oczekuje spadku (z 480 do 460 tys.), ale należy przypomnieć, iż kilka ostatnich tygodni z rzędu przeżywał rozczarowanie. Jeśli na rynkach akcji (i prawdopodobnie EURUSD również) ma nastąpić odbicie, tym razem dane nie mogą rozczarować iwnestorów.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
GPW: Okres wyczekiwania bez ważniejszych decyzji na rynkach akcji i parach walutowych

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Sport

W dziale Gry



Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   GPW: Okres wyczekiwania bez ważniejszych decyzji na rynkach akcji i parach walutowych