Logo

Eurowybory - na kogo głosować?

W niedzielę w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W piątek o północy rozpoczyna się cisza wyborcza. Potrwa do 22. w niedzielę. Obowiązywać będzie również Internet.
 
Cisza wyborcza oznacza zakaz agitacji politycznej na rzecz jakiejkolwiek partii lub kandydata. Mamy zatem ostatni moment na podsumowanie kampanii wyborczej. A działo się…!
 
Prezentacje partii, ich programów i wpadek, opracowaliśmy według kolejności list wyborczych.
 
1. Unia Polityki Realnej
 
UPR ma bodajże najmniej realny program. Chce uwolnić Polskę… od UE. Uwaga spot jest jakby z poprzedniej epoki. Widać niski budżet partii.
Krótko - kandydaci UPR walczą o mandaty do Parlamentu Europejskiego (organu UE) bo nie popierają Unii Europejskiej. A lider tej partii, Janusz Korwin Mikke, to szowinista roku 2007. Nie odtwarzaj w obecności kobiet:
 
2. Polskie Stronnictwo Ludowe
 
PSL jak zwykle skupia się na rolnikach. Obiecuje wyższe dopłaty.
 
3. Samoobrona RP
 
Tak, tak, oni jeszcze istnieją w polityce. W swoim spocie reklamowym przepraszają za seks-aferę. Naprawdę chcą jechać do Brukseli. Pamiętacie sprawę z gwałtem na prostytutce? 
 
4. Polska Partia Pracy
 
W emitowanym na łamach TVP spocie twierdzą: nie interesują nas mandaty Parlamentu Europejskiego, weźcie je sobie. Domagają się pracy...
 
A prywatyzację szpitali rozumieją tak: 
Zdecydujcie sami.
 
5 Libertas
 
Libertas to Declan Ganley - oszołom numer jeden na scenie politycznej Europy. W skład jego drużyny wchodzą Lech Wałęsa (ale tylko podczas wystąpień zagranicznych, solidnie opłacony) oraz prezes TVP Piotr Farfał (pewnie stąd tak wiele Libertasu w telewizji). Klimat partii jest zbliżony do Ligi Polskich Rodzin.
 
Internauci sami dołożyli cegiełkę do kampanii Libertasu: 
 
6 Sojusz Lewicy Demokratycznej
 
Najważniejszym kandydatem SLD jest Wojciech Olejniczak. A jak można było wywnioskować z jego wywiadów przedwyborczych - on chyba sam nie wie po co kandyduje. Jego kampanię ograniczyć można do zdjęć z nagim torsem na okładce magazynu Wprost.
 
To jest portal dla facetów, więc zdjęć półnagich gości tu nie zamieszczamy.

25 procent kandydatów to kobiety. Zapytana na antenie TVP Info Joanna Senyszyn z SLD powiedziała, że to dowód na dyskryminację kobiet i właśnie z dyskryminacją chciałaby walczyć w PE. Udział kobiet na liście wyborczej SLD w jej okręgu jest jeszcze niższy, czyli walka o równouprawnienie we własnej partii jej nie wychodzi.

 
7 CentroLewica Porozumienie dla Przyszłości
 
Czyli ani centrum ani lewica, ale Dariusz Rosati (ojciec Weroniki), Marek Borowski i inni, którzy w tej kampanii nie dostali się do SLD.

8 Prawica Rzeczypospolitej
 
Prawica RP reklamowana jest przede wszystkim osobą Marka Jurka. Jurka reklamuje Wojciech Cejrowski. Cejrowski znany jest ze swoich podróży, książek i umiejętności tworzenia one-man-show.
 
Przesłanie partii i jej bohaterów jest katolickie, konserwatywne i ograniczone. Ale Cejrowski umie to sprzedać. Zobacz sam:
 
Moim "Ryśkiem" byłby Marek Jurek:
 
 Bratu się pomaga: 
 
9 Platforma Obywatelska
 
Partia rządząca niewiele obiecuje. Jedynie podkreśla fakt, że należy trzymać się z najsilniejszymi. Obojętnie jacy są. 
Już wiadomo, że PO ma szanse spełnić obietnice wyborcze, bo są aż tak skromne. Zgrabnie podsumował PO Szymon Majewski: 
10. Prawo i Sprawiedliwość
 
Oprócz wspominanych już spotów: zakazanych kolesi i prymitywnej drużyny Palikota, PiS w swojej kampanii skupia się na atakowaniu partii rządzącej. W prezentowanym poniżej spocie narrator wierszem deklamuje historyjkę o gumie balonowej Donald.
Hasło wyborcze wielkich lotów: Więcej dla Polski. I o wiele niższych lotów kampania medialna. A jej twarzą jest Pani Ania: 
Podsumowanie



Zarejestrowanych jest 1311 kandydatów, a do zdobycia jedynie 50 mandatów w PE (spośród 785). Co oznacza, że na jedno miejsce przypada 26 kandydatów.
 

Średnia wieku kandydatów wynosi 45 lat. Najmłodszy z nich ma 21 najstarszy 81 lat - podała Państwowa Komisja Wyborcza.
Głosowanie odbędzie się w niedzielę, 7 czerwca, w godzinach od 8:00 do 22:00, czyli w innych niż zwykle. W dniu głosowania zakazane będzie ogłaszanie wyników sondaży.
Wybór jest trudny, na listach wyborczych mamy sporo oszołomów i wyjadaczy. Lecz nie tylko ich. Ale jedynie głosując można zdecydować o reprezentacji Polski w Parlamencie Europejskim.


2009-06-05 - IAD andergrant

0

Komentarze do:
Eurowybory - na kogo głosować?

Podobne artykuły i galerie