Logo

Ekonomiści: zmiana czasu to bezsensowny pomysł

W nocy z soboty na niedzielę zmieniliśmy czas z zimowego na letni, przestawiając zegarki z 2:00 na 3:00. Teoretycznie robimy to, by oszczędzać prąd. Jednak zdaniem ekonomistów, to bezsensowny pomysł, który przynosi minimalne korzyści.

Ekonomiści: zmiana czasu to bezsensowny pomysł Ekonomiści: zmiana czasu to bezsensowny pomysł

Ekonomiści nie są przekonani, czy zmiana czasu na letni faktycznie pozwala zmniejszyć ilość zużywanej energii elektrycznej. Według Piotra Bielskiego z banku BZ WBK pracując w pomieszczeniach zamkniętych i tak korzystamy z oświetlenia, a latem także klimatyzacji. Dodał on, że należałoby rozważyć rezygnację z konieczności przestawiania zegarków dwa razy w roku. Na taki krok zdecydowały się już niektóre państwa.

Ekonomiści: zmiana czasu to bezsensowny pomysł

Zdaniem komentatorów potencjalne korzyści zmiany czasu można odnotować m.in. w handlu i usługach. Więcej światła dziennego po pracy ma być równoznaczne z większą liczbą klientów w sklepach czy na zajęciach sportowych prowadzonych na wolnym powietrzu. Z badań wynika, że wprowadzenie czasu letniego wiąże się z kilkuprocentowym zwiększeniem przychodów w przemyśle rozrywkowym.

Z drugiej strony przestawianie zegarków powoduje trudności w sektorach, w których aktywność związana jest ze światłem dziennym, takich jak rolnictwo czy przemysł budowlany. Ponadto wzrost kosztów odnotowuje się również w związku z aktualizacją oprogramowania czy organizacją międzynarodowych spotkań. Według amerykańskich specjalistów, w Stanach Zjednoczonych tego rodzaju adaptacja może kosztować nawet miliard dolarów.



Zmianę czasu w Unii Europejskiej reguluje obowiązująca bezterminowo dyrektywa ze stycznia 2001 roku: Począwszy od 2002 roku okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października.



W naszym kraju za zmianę czasu odpowiada rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z grudnia 2008 roku, które ustala daty zmiany czasu na lata 2009-2011 (Dziennik Ustaw z 31 grudnia 2008 Nr 236 poz. 1627). Aktualnie rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 państwach na całym świecie.



Pionierami we wdrożeniu zmiany czasu byli Niemcy. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 r. przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 r. o godzinę w tył. Wkrótce potem także Anglicy zaadaptowali to w swoim kraju. 19 marca 1918 Kongres Stanów Zjednoczonych ustalił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej - czytamy na stronie internetowej Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi im. Arego Sternfelda.



W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964 i stosuje się ją nieprzerwanie od 1977 roku - podała Informacyjna Agencja Radiowa.


2013-04-01 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
Ekonomiści: zmiana czasu to bezsensowny pomysł

Podobne artykuły i galerie