Logo

Dłuższy urlop nie zawsze negatywnie działa na gospodarkę

W poprzednim tygodniu Szwajcarzy sprzeciwili się w krajowym referendum przyznaniu im dodatkowych dwóch tygodniu urlopu. W głosowaniu tym 66,5% wyborców opowiedziało się przeciwko takiemu rozwiązaniu. W ten sposób pracownicy w Szwajcarii nie będą mogli liczyć na 6-tygodniowe płatne wakacje - czytamy na portalu Onet.pl.

Dłuższy urlop nie zawsze negatywnie działa na gospodarkę Dłuższy urlop nie zawsze negatywnie działa na gospodarkę

Komentatorzy zaznaczają, że obywatele Szwajcarii wzięli pod uwagę ostrzeżenia władz i przedsiębiorców, którzy alarmowali, że dodatkowe dwa tygodnie płatnego urlopu spowodują wzrost kosztów pracowniczych i negatywnie odbiją się na krajowej gospodarce.

Dłuższy urlop nie zawsze negatywnie działa na gospodarkę

Hans-Ulrich Bigler - dyrektor krajowego związku Swiss Union of Arts and Crafts, który zrzesza prawie 300 tysięcy firm - oznajmił, iż Szwajcarzy wykazali się w ten sposób zdrowym rozsądkiem. Z oświadczenia biznesmena wynika, że dwa dodatkowe tygodnie płatnych wakacji mogłyby kosztować tamtejszą gospodarkę 6 miliardów franków szwajcarskich (6,53 miliarda dolarów) rocznie.

Inne zdanie w kwestii wyników referendum ma związek zawodowy Travail Suisse, inicjator kampanii "6 tygodni wakacji dla wszystkich". Według niego rządzący wykorzystali taktykę strachu i kryzys w strefie euro, dlatego Szwajcarzy zrezygnowali z dodatkowych tygodni urlopu. Związkowcy powołują się na dane Państwowego Sekretariatu ds. Ekonomicznych Seco, z których wynika, że problemy zdrowotne będące rezultatem przepracowania kosztują gospodarkę 10 miliardów franków (10,8 mld dolarów) rocznie.



Komentatorzy podkreślają, że głosowanie w Szwajcarii odniosło się do tematu: Czy całkowity czas urlopu wspomaga, czy szkodzi wynikom gospodarczym? Agencja Bloomberg twierdzi, że kraje, które mają długie urlopy, nie zawsze odnotowują słabe wyniki gospodarcze. Z badań przeprowadzonych w 2009 roku wynika, że jeśli weźmie się pod uwagę PKB przeliczone na godziny przepracowane każdego roku, to niektóre kraje z dłuższymi pracowniczymi wakacjami mają lepsze rezultaty niż Stany Zjednoczone, najbardziej konkurencyjne państwo świata.



Dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju pokazują, że Belgia i Holandia, które mają odpowiednio 30 i 28 dni urlopu rocznie, były w 2009 roku bardziej produktywne (o 2%) od USA. Z kolei Luksemburg był wydajniejszy o 27%, mimo że jego mieszkańcy korzystają z 32 płatnych dni urlopu rocznie. Niemiecka gospodarka była 7% za Stanami Zjednoczonymi.


2012-03-19 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
Dłuższy urlop nie zawsze negatywnie działa na gospodarkę

Podobne artykuły i galerie