Logo

Dlaczego nie warto pracować po godzinach?

Zdarzają się sytuacje, które wymuszają na nas zostanie w pracy po godzinach. Niestety, we współczesnym świecie wiele jest osób, które dobrowolnie wydłużają swój dzień pracy tylko po to, żeby osiągnąć jeszcze więcej. Obsesja sukcesu dotyka głównie pracowników wyższego szczebla, którym szczególnie zależy na poprawianiu wyników, jednak coraz częściej na rezygnację z życia prywatnego decydują się także ci, którzy dopiero wstępują na ścieżkę zawodową. Ich pobudki są dość oczywiste – chcą szybciej osiągnąć sukces i wierzą, że poświęcanie własnego czasu pomoże im zaimponować szefowi, przyniesie szybszy awans i wyższe zarobki. Eksperci mają jednak duże wątpliwości, co do tego, że nadgodziny rzeczywiście nam służą. I choć czasem bywają one niezbędne, to jednak istnieje szereg argumentów przemawiających za tym, by wychodzić z pracy dokładnie o tej godzinie, którą wskazuje nam ustalony grafik.

Dlaczego nie warto pracować po godzinach? Dlaczego nie warto pracować po godzinach?

Zdaj sobie sprawę z tego, że im częściej będziesz zostawał po godzinach, tym większe będą oczekiwania wobec Ciebie. Nie rozpieszczaj pracodawcy, bo ostatecznie zawsze będziesz pracował więcej od innych, a niekoniecznie będziesz bardziej doceniany. Jeśli w wyjątkowej sytuacji zostaniesz po godzinach, szef może pochwalić Twoją postawę, jednak zostając po pracy każdego dnia, przestaniesz zwracać na siebie uwagę, a dla każdego stanie się to tak oczywiste, że wyjście o standardowej porze zacznie być odbierane jako zaniedbanie. Wymagania wobec Ciebie będą regularnie rosły. Poza tym chyba nie sądzisz, że przysporzy Ci to sympatii wśród kolegów z pracy?

Dlaczego nie warto pracować po godzinach? Dlaczego nie warto pracować po godzinach?

Gdyby dłuższe pozostawanie w pracy przekładało się na jej zwiększoną jakość, więcej osób postępowałoby tak samo. Nie łudź się, że pracując do późnych godzin będziesz bardziej wydajny. Przemęczony organizm wcale nie pozwoli Ci na produktywne działania. Zdecydowanie rozsądniej będzie wrócić do domu, porządnie odpocząć i następnego dnia jeszcze prężniej wziąć się do roboty. Ustalanie sobie konkretnych terminów pokaże przy okazji, że jesteś zdyscyplinowany i potrafisz odpowiednio rozplanować własne zadania.

Czy naprawdę myślisz, że warto zaniedbywać najbliższych dla pracy? Jeśli zdecydujesz się na nadgodziny raz na jakiś czas, rodzina pewnie wybaczy, jednak przy Twoim notorycznym opuszczaniu rodzinnych spotkań i pojawianiu się w domu w środku nocy, wszyscy będą czuli się zepchnięci na drugi plan. Przestaną czuć się przy Tobie bezpieczne i szczęśliwi, a przecież to rodzina i znajomi powinni być najważniejsi!

Dlaczego nie warto pracować po godzinach? Dlaczego nie warto pracować po godzinach?

Pamiętaj też o osobie, która jest Ci najbliższa – o samym sobie. Poświęcając się pracy, lekceważysz pozostałe pragnienia, rezygnujesz ze spełniania marzeń niewiązanych z pracą, odbierasz sobie czas na odkrywanie nowych pasji  i rozwijanie się na innych płaszczyznach. Powinieneś również zdawać sobie sprawę z tego, że przepracowanie ma bardzo negatywne konsekwencje dla Twojego zdrowia. W dzisiejszym zabieganym świecie coraz więcej młodych osób cierpi na choroby cywilizacyjne tylko dlatego, że nie potrafią znaleźć złotego środka między pracą a życiem prywatnym. Musisz mieć czas na zdrowy tryb życia, jak choćby regularny odpoczynek, zdrowe odżywianie i ruch na świeżym powietrzu!

Dlaczego nie warto pracować po godzinach? Dlaczego nie warto pracować po godzinach?
Dlaczego nie warto pracować po godzinach? Dlaczego nie warto pracować po godzinach? Dlaczego nie warto pracować po godzinach? Dlaczego nie warto pracować po godzinach?

2016-05-30 - S. Sikorska

0

Komentarze do:
Dlaczego nie warto pracować po godzinach?

Podobne artykuły i galerie