Logo

Czy warto zdecydować się na outsourcing kadr i płac?

Korzystanie z usług w ramach outsourcingu kadr i płac cieszy się coraz większą popularnością. Takie rozwiązanie może być bowiem bardzo opłacalne z punktu widzenia przedsiębiorców. Warto więc wiedzieć, na czym polega i jakie są jego największe zalety.


Jak działa outsourcing kadr i płac?

Każda firma zatrudniająca pracowników musi odpowiednio zadbać o właściwą obsługę kadrowo-płacową. Jednym z rozwiązań jest wówczas stworzenie oddzielnego działu w przedsiębiorstwie, który zajmuje się wyłącznie tymi sprawami. Coraz chętniej wykorzystywaną alternatywą staje się jednak outsourcing kadr i płac. Takie rozwiązanie polega na przekazaniu obowiązków z obszaru tzw. twardego HR-u specjalistycznej firmie zewnętrznej. Zadaniem jej pracowników jest zadbanie o takie kwestie, jak m.in. naliczanie płac, rozliczanie czasu pracy, prowadzenie akt osobowych, przygotowywanie deklaracji do ZUS-u czy urzędu skarbowego, sporządzanie różnego typu dokumentów kadrowo-płacowych, ustalanie prawa do urlopu, odpraw i ekwiwalentów czy tworzenie raportów na życzenie klienta. Współpraca z takim podmiotem może być bardzo opłacalna dla przedsiębiorcy.

Jakie zalety ma outsourcing kadr i płac?

Przekazanie obsługi kadrowo-płacowej zewnętrznej firmie może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim stanowi duże odciążenie dla właściciela danego podmiotu i wiąże się z oszczędnością czasu oraz pieniędzy. Dbając o zagadnienia dotyczące twardego HR-u we własnym zakresie, przedsiębiorca musi ponieść dodatkowe koszty związane ze stworzeniem nowego stanowiska pracy, zatrudnieniem pracownika, wdrożeniem go z życie przedsiębiorstwa oraz utrzymaniem jego posady. Podjęcie współpracy z firmą outsourcingową pozwala mu z kolei skupić się na jego podstawowym obszarze działalności, bez konieczności martwienia się o kwestie kadrowo-płacowe. Cena takich usług w dłuższej perspektywie czasu może być o wiele niższa niż zatrudnienie pracownika, a tym bardziej stworzenie całego działu w swoim przedsiębiorstwie.Outsourcing stanowi też gwarancję poprawności i bezpieczeństwa przeprowadzanych procesów kadrowo-płacowych. Pracownicy zatrudnieni w tego typu firmach są bowiem doświadczonymi i odpowiednio wykwalifikowanymi specjalistami, którzy pozostają na bieżąco z przepisami prawa pracy czy prawa podatkowego. Dzięki temu przedsiębiorca może mieć pewność, że wszelkie rozliczenia są przeprowadzane w poprawny sposób, a dokumenty są zgodne z obowiązującymi wymogami. Nie musi więc obawiać się ewentualnych przykrych konsekwencji prawnych związanych z popełnieniem błędu. Ponadto firmy outsourcingowe zapewniają pełne bezpieczeństwo danych. Skorzystanie z usług sprawdzonego przedsiębiorstwa outsourcingowego daje gwarancję, że żadne poufne informacje nie zostaną ujawnione.Dobre firmy outsourcingowe pozwalają też na bardzo sprawne i wygodne zarządzanie dokumentacją kadrowo-płacową. Dzięki korzystaniu z nowoczesnych rozwiązań i sprawdzonych technologii, przedsiębiorca otrzymuje pełne wsparcie zgodne z jego bieżącymi potrzebami.


2021-04-21 - P. Potocki

2

Komentarze do:
Czy warto zdecydować się na outsourcing kadr i płac?

Roberto 2021-04-23 14:49

U nas w firmie outsourcing jest w kilku działach. Szefostwo sobie chwali bo spadły koszty a jakość trzeba przyznać wzrosła. Gorzej z pracownikami z tych działów z których sporo osób musiało odejść. Tylko część z nich trafiła do innych działów. Dobrze chociaż, że wszystko dzieje się w Polsce - tutaj na szczęście język polski jest często barierą nie do przejścia przy przenoszeniu usług gdzieś do Indii :)

Geronimo 2021-04-23 22:45

A propos outsoursingu i delegowania na zewnątrz to podobno w USA są już McDonaldy w których w punktach drive-thru obsługują zamówienia osoby bedące w Indiach :))

Podobne artykuły i galerie