Logo

Częste błędy w pracy - najpierw je poznaj, potem zacznij ich unikać

Każdy z nas popełnia błędy, ale większość chciałaby umieć ich unikać. Żeby to uczynić, trzeba je najpierw dokładnie poznać, a potem stopniowo eliminować z codzienności. Dotyczy to wszystkich sfer życia i jest istotne zarówno w sprawach prywatnych, jak i zawodowych. W tych drugich należy pamiętać, że ewentualne błędy dotkną najprawdopodobniej znacznej grupy osób. Mogą negatywnie odbić się na współpracownikach, szefostwie, całej firmie, ale też na klientach czy usługobiorcach. Co zatem robić, by zminimalizować ryzyko popełnienia błędu na stanowisku pracy?

Błędy w pracy Błędy w pracy

Eksperci twierdzą, że każdy musi zdać sobie sprawę z tego, jak ważne jest pojmowanie celów firmy, dlatego za błąd uważa się bierną postawę podczas wykonywania obowiązków służbowych. Nie można skupiać się wyłącznie na powierzanych nam zadaniach, ponieważ jest to mało kreatywne i nie pozwala nam na rozwój. Sprawia też, że nie mamy większego wpływu na kierunek rozwoju firmy. Jeżeli dokładnie zapoznamy się z filozofią przedsiębiorstwa, celami, jakie chce osiągnąć pracodawca, a także wartościami, jakimi kieruje się firma, będziemy mogli wychodzić z własną inicjatywą nie tylko imponując przełożonemu, ale też w jeszcze większym stopniu przykładając się do funkcjonowania jednostki. Dodatkowo zwiększy to nasze szanse na kolejne sukcesy, w tym na podwyżkę lub awans. Im więcej wiemy o firmie, tym lepiej wykonujemy swoje zadania, a to korzystnie wpływa na cały podmiot gospodarczy. Nigdy nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do bezmyślnego wykonywania poleceń szefa.

Błędy w pracy Błędy w pracy

Oprócz tego nie możemy spoczywać na laurach. Oczywiście, że rozpiera nas duma, kiedy osiągniemy sukces, lecz jednorazowy triumf niczego jeszcze nie oznacza. Musimy stale się rozwijać, żeby w pewnym momencie nie okazało się, że nie tylko tkwimy w miejscu, ale wręcz robimy regres. Jeśli czujemy, że nie mamy szansy rozwoju, najlepiej byłoby porozmawiać o tym z szefem. Być może nieco zmodyfikuje zakres naszych obowiązków lub zastanowi się nad awansowaniem nas na wyższe stanowisko. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, po prostu starajmy się poprawiać wyniki według własnych kryteriów. Sami sobie narzućmy szybsze tempo, wyznaczajmy cele i osiągajmy je – tylko wtedy będziemy czuli, że nasza praca ma sens.

Nie bierzesz urlopów, a pracę zabierasz ze sobą do domu? To wielki krok do wypalenia zawodowego, a być może też do kompletnego wyczerpania fizycznego i psychicznego. Przy okazji jest to niezły sposób na zabicie kreatywności. To także jeden z podstawowych błędów, jakie popełniają ludzie sukcesu. Jeśli chcesz być naprawdę dobry w tym, co robisz, po prostu MUSISZ odpoczywać. Tylko wtedy utrzymasz zapał do pracy na jednakowym poziomie, nie znudzisz się swoimi obowiązkami, a każdy projekt będziesz traktował jako wyzwanie, a nie karę. Pamiętaj o sobie i swoim dobrym samopoczuciu, ale nie zapominaj też o ludziach. Pamiętaj o klientach, by dobrze o Tobie myśleli i chętnie do Ciebie wracali. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że polecą Twoją firmę kolejnym osobom, rozbudowując grupę jej stałych odbiorców. Jeśli ktoś do Ciebie dzwoni, gdy nie możesz odebrać – koniecznie oddzwoń, gdy tylko będziesz miał wolną chwilę. Nie przekładaj spotkań, dopóki nie wydarzy się coś naprawdę niecierpiącego zwłoki. Bądź też uprzejmy, udzielaj wyczerpujących odpowiedzi, uśmiechaj się.

Błędy w pracy Błędy w pracy

Nie dawaj się ponosić nerwom w pracy. Oczywiście, że jest to trudne, ale poczytaj o technikach relaksacyjnych dobrych dla ludzi pracujących albo zacznij wyzbywać się negatywnej energii po każdym zakończonym dniu pracy. Jeśli ktoś Cię zdenerwuje – najpierw policz do 10, dopiero potem zareaguj. Im mniej napięć będzie między współpracownikami, tym większa będzie efektywność ich pracy. Chodzi też o Ciebie samego. Nie ma sensu marnować siły na nerwy, skoro można przekuć ją w energię do wykonywania spoczywających na Tobie obowiązków zawodowych. Istotne jest też, by w miejscu pracy mieć znajomych. Nie ograniczaj swoich stosunków ze współpracownikami jedynie do krótkiej wymiany zdania i rozmów służbowych. Atmosfera w pracy naprawdę ma ogromne znaczenie dla jej efektów.

Błędy w pracy Błędy w pracy

Według ekspertów każdy dobry pracownik powinien także śledzić bieżące trendy w branży, w jakiej działa zatrudniająca go firma. Być może to właśnie dzięki temu podwładny zaskoczy szefa nowym, wyjątkowo ciekawym pomysłem. W dodatku będąc na bieżąco ze wszystkimi nowinkami, szybciej można przystosować się do zmian zachodzących w firmie, a to istotne w czasach, gdy nauka rozwija się tak szybko. A jeśli mimo wszelkich starań zostaniemy skrytykowani lub nasz projekt zostanie odrzucony, to nie bierzmy tego zbyt osobiście. Niekoniecznie rzeczywiście zrobiliśmy coś fatalnego. Być może szef miał zły dzień albo opcja po prostu nie przypadła mu do gustu, mimo że była dobra. Same słowa krytyki można natomiast w rewelacyjny sposób wykorzystać jako motywację do dalszych, wzmożonych działań. Niejednokrotnie szefowie celowo kręcą nosem na niektóre propozycje tylko po to, by otrzymać opcję doskonałą, a nie tylko bardzo dobrą.

Błędy w pracy Błędy w pracy

Jak widać, najczęstsze błędy popełniane w pracy wcale nie są wymyślne, a to sprawia, że dotyczą większości z nas. Nie musimy ich jednak stale powielać. Wystarczy zastanowić się, które z nich pojawiają się w naszym życiu, a potem zacząć je powoli wykluczać z codzienności. To naprawdę nie jest trudne!

Błędy w pracy Błędy w pracy
Błędy w pracy Błędy w pracy Błędy w pracy

2022-08-10 - S. Sikorska

0

Komentarze do:
Częste błędy w pracy - najpierw je poznaj, potem zacznij ich unikać

Podobne artykuły i galerie