Logo

Będą opłaty za korzystanie z niedokończonych autostrad?

"Dziennik Gazeta Prawna" dowiedział się, że opóźnienia w budowie autostrad nie muszą iść w parze z mniejszymi przychodami, niż te które zatwierdzono w planie rozbudowy systemu opłat elektronicznych viaTOLL. Na tego typu praktykę pozwala kontrowersyjne prawo - czytamy na portalu Gazetaprawna.pl.

Będą opłaty za korzystanie z niedokończonych autostrad? Będą opłaty za korzystanie z niedokończonych autostrad?

Według Ministerstwa Transportu w naszym kraju obowiązuje zasada, że odpłatność danej autostrady zależna jest wyłącznie od jej dostosowania do poboru opłat. Na początku grudnia "Dziennik Gazeta Prawna" oznajmił, iż rząd Donalda Tuska może mieć problem z zainkasowaniem w przyszłym roku 930 mln zł przychodów z systemu viaTOLL. Powodem tego miał być poślizg w oddawaniu kolejnych fragmentów autostrad, na których miałoby działać e-myto.

Będą opłaty za korzystanie z niedokończonych autostrad?

Specjaliści twierdzą, że kierowcy mogą się spodziewać, iż niedługo na niedokończonych autostradach, po których będzie można się poruszać, zostanie uruchomiany system poboru opłat. Zdaniem Eryka Kłossowskiego - eksperta z Instytutu Jagiellońskiego - nie ma regulacji gwarantujących podmiotom zobowiązanym do ponoszenia opłaty elektronicznej, że jej wysokość będzie adekwatna do stanu technicznego drogi.

Art. 36 ustawy o drogach publicznych przewiduje opłatę elektroniczną za korzystanie z dróg krajowych. Szef resortu transportu przy ustalaniu ich wysokości ma mieć na uwadze klasę techniczną drogi, ale nie jest nią związany - czytamy na Gazetaprawna.pl.


2011-12-20 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
Będą opłaty za korzystanie z niedokończonych autostrad?

Podobne artykuły i galerie