Logo

Bankructwa w Europie i na świecie - historia

Amerykańscy ekonomiści Kenneth Rogoff z Harvardu oraz Carmen Reinhart z University of Maryland przyznają, że niewypłacalność państw i ich bankructwa to norma, a najlepiej dowodzi temu historia. Analiza 66 krajów odpowiadających za 90 proc. światowego PKB pokazuje, że w ostatnich 800 lat światowy system gospodarczy przeżył bankructwo państw 250 razy. Zdarzały się one nie tylko w czasie kompanii wojskowych, ale również w trakcie transformacji z gospodarki rozwijającej się w rozwiniętą.

Politycy często zapewniają rynki, że są mądrzejsi od poprzedników, gdyż wyciągnęli wnioski z kryzysów z przeszłości. Niestety jak dowodzą autorzy badań - są oni błędne. Polska od momentu uzyskania niepodległości w 1918 roku, spędziła w stanie niewypłacalności jedną trzecią czasu, a bankrutowała trzy razy.



Jeżeli chodzi o naszych zachodnich sąsiadów, bankructwo sięgnęło ich aż osiem razy - podobnie jak Francuzów. Rekordzistami, jeśli chodzi o stan niewypłacalności, który przydarzył się w Europie aż 73 razy, są Grecy. Od momentu uzyskania niepodległości w 1829 roku kraj ten połowę czasu spędził w stanie bankructwa i restrukturyzacji zadłużenia. Rekord w ilości bankructw należy za to do Hiszpanów, których dotknęło to trzynaście razy.



Pierwszym bankrutem na Starym Kontynencie była Anglia. W 1340 r. król Edward III odmówił spłaty należności hiszpańskim pożyczkodawcom, tuż po nieudanej inwazji na Francję. Swoją drogą francuski minister finansów - Abbe Terray, pełniący urząd w latach 1768-1774 twierdził, że niespłacanie długów raz na sto lat stanowi warunek odzyskania gospodarczej równowagi.



Do Rosji, która bankrutowała pięć raz, należy rekord pod względem najdłużej formalnie trwającego kryzysu niewypłacalności. Za spłaty długów caratu z 1917 r., Sowieckie władze podpisały umowy dopiero w 1986 roku.



Gorsza sytuacja niż w Europie jest w Ameryce Łacińskiej - w ciągu ostatnich dwustu lat doszło do 126 bankructw! Honduras nie mógł uregulować długów przez 64 proc. czasu własnej historii, natomiast Ekwador borykał się z tym problemem łącznie przez 105 lat. Bankructwo Dominikany w 2005 r., Wenezueli w 2004 czy Urugwaju i Paragwaju w 2003 roku to jedne z ostatnich do jakich doszło w ostatnich latach na tym kontynencie.


2012-08-01 - P. Rączka

0

Komentarze do:
Bankructwa w Europie i na świecie - historia

Podobne artykuły i galerie