Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Banki nie widzą potrzeby renegocjacji lipcowych postanowień ws. Grecji

Opinie

rss

Banki nie widzą potrzeby renegocjacji lipcowych postanowień ws. Grecji

2011.10.17//  Przemysław Kwiecień
Po ubiegłotygodniowym szczycie w Berlinie na rynku powstało oczekiwanie, iż rozwiązania będą zakładały większą (od ustalonej w lipcu) redukcję greckiego długu. Tymczasem Charles Dallara, dyrektor Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF) zrzeszającego największe banki powiedział, iż banki nie widzą potrzeby renegocjacji lipcowych postanowień. Bez zgody banków jakiekolwiek umorzenie będzie traktowane jako bankructwo i uruchomi wypłatę odszkodować z kontraktów CDS.
Przeczytaj także: Merkel i Sarkozy za dokapitalizowaniem banków » Ta wypowiedź jest esencją naszych obaw o tło do optymistycznych wypowiedzi europejskich polityków. Wiadomo, iż ścieżka długu w Grecji jest nie do utrzymania i potrzebne będzie duże umorzenie. A to oznacza spore straty na greckim długu, które ktoś musi ponieść. Banki (a także Francja, ze względu na ekspozycję francuskich banków) chcą jak największą część tych strat przerzucić na rządy. Dla większości rządów zapłata za greckie bankructwo i tak będzie trudna politycznie, dlatego będą chciały uniknąć wrażenia, iż podatnicy pokrywać będą straty banków.
Początek tygodnia przynosi spadki w notowaniach EURUSD, jednak na razie nie przesądzają one o zmianie kierunku. Byłoby tak dopiero w momencie, gdyby notowania opuściły aktualny kanał wzrostowy co wiązałoby się z pokonaniem poziomu 1,3690, który z oporu zmienił się we wsparcie.

Nowym elementem, który przyniósł weekendowy szczyt ministrów finansów G20 jest zapowiedź, iż na szczycie z 3-4 listopada opublikowana zostanie globalna lista systemowo istotnych banków, które zostaną „zmuszone” przez lokalnych regulatorów do podniesienia kapitałów. Mówi się o tym, iż tych instytucji może być od 29 do nawet 50. Na dłuższą metę wyższy poziom kapitałów w systemach bankowych jest krokiem do wyjścia z kryzysu. Trudno jednak spodziewać się aby inwestorzy reagowali pozytywnie na informację, iż bank X potrzebuje więcej kapitałów. Duże znaczenie będzie miało jeszcze to, w jaki sposób to podniesienie kapitałów będzie się odbywać. Czy banki dostaną czas na samodzielne podniesienie kapitałów (co mogłoby wywołać bardzo negatywną sekwencję wydarzeń) czy też dostaną wsparcie od rządów.

Bardzo silne wzrosty w ostatnich dniach to głównie nadzieje na uspokojenie w Europie, ale także w pewnej części reakcja na lepsze od oczekiwań dane z USA. Okazało się bowiem, iż wrzesień nie przyniósł negatywnej reakcji na szok jakim było załamanie na rynkach akcji w sierpniu. Rynek spodziewał się wyhamowania spowolnienia, tymczasem gospodarka nawet nieco przyspieszyła (choć należy tu podkreślić, iż dotyczyło to tylko USA, Europa i Azja we wrześniu również zwalniały). Z pewnością jest zdecydowanie przedwcześnie aby mówić o ożywieniu – nadal spodziewamy się kontynuacji spowolnienia gospodarczego. Jednak jak na razie nie obserwujemy powtórki sprzed trzech lat, a to już pozytywna wiadomość.

Trzeba na nią patrzeć jednak w odpowiednim kontekście. Rynki akcji zdyskontowały bowiem dobre wiadomości z nadwyżką – natomiast zredukowane zostało ryzyko wyraźnych spadków poniżej tegorocznych minimów, o czym warto pamiętać, w momencie gdy nastroje popsują się ponownie.

Druga połowa października może być bardzo ciekawa. Inwestorzy czekać będą na konkretyzowanie ogólnych dotąd zapowiedzi europejskich liderów. Co prawda termin to koniec miesiąca, ale fakt, iż szczyt UE odbędzie się już w kolejny weekend będzie budował oczekiwania, iż część konkretów pojawi się wcześniej, szczególnie, iż takie oczekiwania przedstawili także liderzy G20. W USA poznamy kolejne dane za wrzesień (produkcja, inflacja, rynek mieszkaniowy) oraz pierwsze dane za październik (wskaźniki aktywności). W Chinach jutro (4.00, konsensus 9,3%) poznamy dane o PKB za trzeci kwartał.

Dodatkowo mamy drugi tydzień sezonu wyników i w piątek będzie można pokusić się o pierwsze podsumowania. Wyniki opublikują m.in. Citi, Wells Fargo (poniedziałek), Apple, GS, Intel, BoA (wtorek), Morgan Stanley (środa), Microsoft, AT&T (czwartek) oraz GE (piątek).
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Banki nie widzą potrzeby renegocjacji lipcowych postanowień ws. Grecji

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale Gry



Do góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Opinie   »   Banki nie widzą potrzeby renegocjacji lipcowych postanowień ws. Grecji